زبان انگلیسی

28 کتاب موثر در یادگیری زبان انگلیسی

4
(23)

یکی از مهم‌ترین منابع یادگیری زبان انگلیسی کتاب‌ها هستند. بسیاری از ناشران معروف دنیا مثل آکسفورد، کمبریج، بارنز، پیرسون و… کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی طراحی و منتشر کرده‌اند. برخی از این کتاب‌ها برای یادگیری خودآموز و تمرین مناسب است و برخی برای کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی.

در ادامه با انواع این کتاب‌ها در دسته‌بندی زیر آشنا می‌شویم:

 

چگونه برای یادگیری زبان انگلیسی کتاب انتخاب کنیم؟

اگر قصد داشته باشید خودتان در منزل یادگیری زبان انگلیسی را با کتاب شروع کنید، گزینه‌های بسیار زیادی پیش رو دارید که ممکن است شما را گیج کنند. برای آن که انتخاب راحت‌تری داشته باشید، بهتر است با معیارهایی گزینه‌هایتان را محدودتر کنید.

بیشتر بخوانید: چطور در خانه آیلتس بخوانیم؟

اجازه بدهید از یک معیار بسیار مهم شروع کنیم:

سطح زبان انگلیسی شما.

مهم‌ترین نکته در انتخابِ کتابِ مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی این است که با سطح زبان انگلیسی شما مطابقت داشته باشد. اگر نمی‌دانید زبان انگلیسی‌تان در چه سطحی است، می‌توانید از یک آزمون آنلاین معتبر مثلاً در سایت cambridgeenglish یا britishcouncil کمک بگیرید.

در مرحله بعد هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی را در نظر بگیرید. می‌خواهید انگلیسی روزمره را روان صحبت کنید، قصد دارید به سفر خارجی بروید یا مهاجرت کنید، یا می‌خواهید روابط تجاری بین‌المللی‌تان را رونق بدهید؟ هدف شما می‌تواند کمک کند از بین کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی موجود، گزینه مناسب خودتان را ساده‌تر انتخاب کنید.

انتخاب کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی

 

اگر در یک کلاس آموزش زبان انگلیسی شرکت کرده‌اید یا معلم خصوصی دارید، احتمالاً معلمتان کتاب یا کتاب‌هایی به شما معرفی کرده است. اما اگر قصد دارید به صورت خودآموز از کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید، بهتر است بدانید که برخی از این کتاب‌ها با همین هدف طراحی شده‌اند. معمولاً پشت جلد یا در توضیحات صفحه اول این کتاب‌ها می‌توانید عبارت خودآموز (self-study) را بیابید. یکی از ویژگی‌های مهم کتاب‌های خودآموز این است که برای تمرین‌ها یک پاسخ‌نامه کلیدی یا حتی تشریحی در نظر گرفته‌اند. بنابراین حتماً به این نکته توجه کنید که دسترسی به پاسخ‌نامه تاثیر مهمی بر روند یادگیری شما خواهد داشت. علاوه بر آن مهم است که کتاب شامل تمرین‌های کافی و متنوع نیز باشد.

اغلب کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی این روزها یک CD یا DVD نیز همراهشان دارند که شامل خوانش متن‌ها یا فایل‌های صوتی و تصویری کمکی است. اگر می‌خواهید نهایت استفاده را از کتابی که تهیه کرده‌اید ببرید، به اقلامی که باید همراه آن باشد نیز توجه کنید.

لهجه را نیز در نظر بگیرید. اگر هدف اصلی شما سفر، مهاجرت یا ارتباط با کشور مشخصی است، می‌توانید روی یادگیری زبان انگلیسی به یکی از لهجه‌های آمریکایی یا بریتیش تمرکز کنید. اغلب کتاب‌های موجود، این دو لهجه را دربرمی‌گیرند.

هنگام انتخاب کتاب، به مدل یادگیری و علایق خود نیز توجه کنید. اگر تصاویر را بهتر به خاطر می‌سپارید، سراغ کتاب‌هایی بروید که از تصاویر بیشتری برای آموزش استفاده کرده اند؛ یا اگر یادگیری شنوایی‌تان قوی است، حتماً از کتاب‌هایی استفاده کنید که همراهشان فایل صوتی مکالمه‌ها یا محتوای کتاب ارائه شده است.

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را در مدت کوتاه‌تر و با کیفیت بیشتر یاد بگیرید، دسترسی به یک مدرس حرفه‌ای می‌تواند اثر زیادی بر مسیر یادگیری‌تان داشته باشد. می‌توانید از کلاس های خصوصی زبان انگلیسی در هایتاکی کمک بگیرید.

 

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی عمومی (Course Books)

کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی عمومی یا ترمیک، گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند زبان انگلیسی روزمره را یاد بگیرند. این کتاب‌ها به هر 4 مهارت زبانی، یعنی شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن می‌پردازند؛ و به طور معمول بخش‌هایی از هر درس را به آموزش واژگان، دستور زبان و تلفظ اختصاص می‌دهند.

یک مزیت چنین کتاب‌هایی این است که معمولاً هر مجموعه سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد. اما مجموعه‌هایی نیز هستند که برای افراد مبتدی مناسب‌ترند و مجموعه‌هایی وجود دارد که مخصوص افراد با سطح زبان انگلیسی بالاتر طراحی شده‌اند. در ادامه با 10 مجموعه متفاوت از کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی ترمیک آشنا می‌شویم.

 

1- American English File

یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی مجموعه 6 جلدی American English File است. این مجموعه را آکسفورد منتشر کرده و همان‌طور که از نام آن پیداست زبان انگلیسی را با لهجه آمریکایی آموزش می‌دهد. این مجموعه شامل یک کتاب با عنوان starter است و جلد 1 تا 5 آن سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد.

در کتاب‌های American English File با موضوعات متنوعی مثل مکالمات روزمره، گفتار محاوره، دستور زبان و نوشتن ایمیل به زبان انگلیسی آشنا می‌شوید. هدف اصلی این کتاب بالا بردن مهارت ارتباطی شما به زبان انگلیسی است. بنابراین تمرین‌های زیادی برای تلفظ ارائه می‌کند. همراه با هر جلد از کتاب اصلی، یک کتاب کار و یک DVD شامل فعالیت‌ها و درس‌های ویدئویی ارائه شده است و به تمرین‌های آنلاین نیز دسترسی دارید.

مجموعه کتاب‌های American English File برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز نیز بسیار مناسب هستند.

دانلود مجموعه کامل کتاب American English File ویرایش دوم

دانلود مجموعه کامل کتاب American English File ویرایش سوم

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی american english file

 

2- Four Corners

مجموعه Four Corners یک مجموعه 4 جلدی برای یادگیری زبان انگلیسی از سطح مبتدی تا متوسط (سطح A1 تا B1+) است که انتشارات دانشگاه کمبریج آن را طراحی و منتشر کرده است.

این مجموعه برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی روزمره با لهجه آمریکایی و برای گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان مناسب است. مجموعه Four Corners دارای کتاب کار و فایل‌های ویدئویی و صوتی مرتبط با مطالب کتاب است. این مجموعه به هر 4 مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن می‌پردازد و بخش‌های اضافه‌ای برای واژگان، دستور زبان، و کاربرد زبان انگلیسی در زندگی روزمره دارد.

دانلود مجموعه کامل کتاب Four corners ویرایش اول

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی four corners

 

3- Top Notch

یکی از مجموعه کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی که در سراسر دنیا به خوبی شناخته شده، مجموعه Top Notch است. این مجموعه توسط موسسه پیرسون طراحی شده و 4 سطح از مبتدی تا متوسط (A1 تا B1+) را دربر می‌گیرد.

مجموعه Top Notch موضوعاتی به‌روز و کاربردی را در زبان انگلیسی روزمره به شما آموزش می‌دهد و برای افرادی که در سطح مبتدی و متوسط هستند مناسب است. این مجموعه بیش از هر چیز بر آمادگی زبان‌آموزان به برقراری ارتباط و مکالمه به زبان انگلیسی تمرکز دارد. کتاب‌های Top Notch به ویژه برای استفاده در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار کارآمد است و طراحی خیلی خوبی دارد.

این مجموعه نیز به هر 4 مهارت زبانی می‌پرازد و شامل بخش‌های آموزش واژگان، دستور زبان و درک مطلب است.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی top notch

 

4- Cutting Edge

یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای زبان‌آموزان مبتدی مجموعه Cutting Edge است. این مجموعه که توسط موسسه پیرسون به چاپ رسیده، از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1 تا C1) را پوشش می‌دهد و شما می‌توانید یک دوره کامل را با آن بگذرانید. از طرف دیگر این مجموعه بسیار کامل است، یعنی شامل کتاب دانش‌آموز، کتاب فعالیت، کتاب کار، کتاب معلم و CD آموزشی می‌باشد. در مجموع باید بگوییم که این کتاب‌ها یک دسته‌بندی 6 سطحی دارند که از مبتدی (starter) شروع می‌شود و تا سطح پیشرفته (Advanced) پیش می‌رود.

Cutting Edge زبان انگلیسی با لهجه بریتیش را آموزش می‌دهد. تمرین‌های این کتاب طوری طراحی شده که یادگیری واژگان و دستور زبان انگلیسی را برایتان جذاب‌تر کند تا آن را بهتر به خاطر بسپارید. علاوه بر این به طیف گسترده‌ای از موضوعات به‌روز و کاربردی پرداخته است.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی cutting edge

 

5- Interchange

مجموعه Interchange یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های آموزش زبان انگلیسی در دنیاست. این مجموعه نیز توسط دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده و زبان انگلیسی آمریکایی را در 4 سطح آموزش می‌دهد. در حال حاضر ویرایش چهارم کتاب‌های Interchange در بازار موجود است. این کتاب یک انتخاب مناسب برای افرادی که قصد دارند زبان انگلیسی را به صورت خودآموز یاد بگیرند می‌باشد.

این مجموعه نیز از سطح مبتدی تا متوسط (A1 تا B1) را شامل می‌شود. در این کتاب‌ها بر بهبود مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان‌آموزان تکیه شده است؛ و شما با مطالب بسیاری از زندگی کاربردی روزمره، و اصطلاحاتی آشنا می‌شوید که در طول روز و موقعیت‌های متفاوت به آن‌ها برمی‌خورید.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی interchange

 

6- Family and Friends

اجازه بدهید برویم سراغ یک مجموعه کتاب یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان.

Family and Friends یکی از بهترین مجموعه‌هاست که انتشارات دانشگاه آکسفورد آن را چاپ کرده است. این مجموعه 7 سطح دارد (یک سطح مقدماتی (starter) و شش سطح دیگر) و زبان انگلیسی با لهجه بریتیش را آموزش می‌دهد.

متد آموزشی و فعالیت‌های این کتاب‌ها به دقت و متناسب با آموزش برای کودکان طراحی شده و روی مهارت‌های شنیدن و صحبت کردن تمرکز دارد. روش آموزش صداها به نوعی است که برای زبان‌آموز غیربومی به آسانی قابل درک باشد. علاوه بر این، در این مجموعه تمرین‌هایی نیز برای شروع فعالیت نوشتاری در نظر گرفته شده است تا کودکان را برای نوشتن آماده کند.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

 

علاوه بر کتاب‌های Family and Friends، مجموعه کتاب Super Minds نیز که توسط دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مناسب است.

مقاله مرتبط: اپلیکیشن‌ های فوق‌العاده برای یادگیری زبان انگلیسی توسط کودکان

 

7- English For Everyone

مجموعه English For Everyone یک مجموعه 4 جلدی برای نوآموزان زبان انگلیسی است. این مجموعه را شرکت DK طراحی و عرضه کرده و شامل موضوعات پایه در زبان انگلیسی است؛ مانند مکالمات محل کار، واژه‌هایی که در خانه به آن‌ها برمی‌خوریم، و فعالیت‌های روتین روزمره. از طرفی این مجموعه برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی طراحی شده و برای کسانی که به دنبال کتابی می‌گردند که استفاده از آن ساده باشد، بسیار مناسب است.

کتاب‌های English For Everyone بسیاری از مفاهیم را از طریق تصاویر انتقال می‌دهد، روی هر 4 مهارت زبانی تمرکز دارد و تمرین‌هایی برای یادگیری واژگان و دستور زبان انگلیسی در نظر گرفته است.

هر کتاب از این مجموعه یک کتاب تمرین نیز دارد که به زبان‌آموز کمک می‌کند با تمرینِ بیشتر، مهارت خود را در زبان انگلیسی بالا ببرد. این مجموعه یک جلد اضافی نیز با موضوع زبان انگلیسی تجاری دارد.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی english for everyone

 

8- English File

مجموعه English File نیز یک مجموعه کامل از انتشارات آکسفورد است که سطح مبتدی تا پیشرفته (A1 تا C1) را در هفت کتاب پوشش می‌دهد. ویرایش سوم این کتاب‌ها که در حال حاضر موجود است، متن‌ها و موضوعات جذابی ارائه می‌کند تا در زبان‌آموزان انگیزه ایجاد کند، و فعالیت‌ها و تمرین‌هایش را بر اساس زندگی یک بزرگسال پرمشغله طراحی کرده است.

همراه هر کتاب از این مجموعه ویدئوها و فایل‌های صوتی، کتاب کار و فضای تمرین آنلاین روی وب‌سایت آکسفورد در نظر گرفته شده، که می‌تواند بهره شما را از مطالب آموزشی به حداکثر برساند. نسخه جدید این کتاب روی ابزارهای دیجیتال نیز در دسترس است و امکانات بسیار خوبی برای آموزش روی کامپیوتر یا تبلت، به صورت آنلاین یا آفلاین در نظر گرفته است.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی english file

 

9- Viewpoint

اگر سطح زبان انگلیسی شما بالاتر از متوسط است مجموعه کتاب‌های Viewpoint که توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده می‌تواند کمک کند سطح زبان انگلیسی‌تان را بالاتر ببرید. این مجموعه شامل دو سطح B2 و C1 است. کتاب‌های Viewpoint زبان انگلیسی آمریکایی را در سطح ارتباط مؤثر آموزش می‌دهند. با استفاده از استراتژی‌ها و مهارت‌هایی که در این کتاب‌ها آمده است می‌توانید در مهارت صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته مسلط شوید.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی viewpoint

 

10- Summit

یک مجموعه سطح بالای دیگر از کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی مجموعه دو سطحی Summit است که انتشارات پیرسون آن را به بازار عرضه کرده است. اگر سطح زبان انگلیسی شما فراتر از متوسط و پیشرفته (B2 و C1) باشد، این مجموعه برایتان بسیار کاربردی است.

در هر درس از این مجموعه فعالیت‌هایی طراحی شده تا زبان‌آموزان مهارت‌های خود را با استفاده از آن بالا ببرند. علاوه بر آن ده مدل برای مکالمات ضروری ارائه کرده است که بر اساس آن می‌توانید طیف گسترده‌ای از مکالمه‌ها را تمرین کنید و از پس گفتگوهای طولانی برآیید. تمرین‌های این کتاب‌ها کمکتان می‌کند به راحتی در جلسه‌های بحث آزاد (free discourse) شرکت کنید. Summit بخش‌هایی نیز برای یادگیری نکات گرامری بیشتر در نظر گرفته است.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی پیشرفته summit

 

کتاب های یادگیری واژگان زبان انگلیسی (Vocabulary)

واژه‌ها از ارکان اصلی هر زبان هستند. بنابراین یادگیری واژگان زبان انگلیسی، شناخت ساختار و کاربرد آن‌ها و ترکیب آن‌ها با واژه‌های دیگر تاثیر مهمی بر یادگیری این زبان دارد. کتاب‌های یادگیری واژگان زبان انگلیسی کمک می‌کند دایره لغات شما گسترده‌تر شود، با کاربردهای متفاوت یک کلمه در شرایط مختلف آشنا شوید، و برای بیان یک جمله یا توصیف یک موقعیت خاص به شکل‌های متنوعی از عبارت‌ها دسترسی داشته باشید.

برخی از کتاب‌های آموزش لغت زبان انگلیسی، اشکال و نقش‌های متنوع هر واژه را بررسی می‌کنند و آن را در جمله به کار می‌برند. اغلب آن‌ها نیز کلمات را در یک متن بلندتر به شما ارائه می‌کنند تا بهتر با کاربرد و مفهوم آن آشنا شوید.

 

11- 504Absolutely Essential Words

یکی از معروف‌ترین کتاب‌های یادگیری لغت زبان انگلیسی کتاب 504 واژه کاملاً ضروری است. این کتاب همان‌طور که از نامش پیداست 504 واژه را در 42 درس ارائه کرده است. هر درس شامل 12 واژه مهم و پرکاربرد در زبان انگلیسی است که معنی آن و سه مثال از کاربردهای متفاوت آن در جمله، زیر آن آمده است.

در هر درس یک داستانک یا متن کوتاه آمده که از واژگان همان درس استفاده کرده است و در ادامه آن چند تمرین به شما کمک می‌کند واژه‌ها را بهتر به خاطر بسپارید. پس از هر 6 درس نیز یک بخش Word Review طراحی شده که برای تمرینِ بیشترِ لغاتی است که تا آن قسمت از کتاب یاد گرفته‌اید. در انتهای این کتاب 125 واژه با عنوان 125More Difficult (But Essential) Words آمده که مانند درس‌های کتاب، هر کدام شامل معنی و سه مثال است.

   این کتاب برای افراد سطح مبتدی و متوسط بسیار کارآمد و حتی ضروری است.   

کتاب یادگیری واژگان زبان انگلیسی 504

 

12- English Vocabulary in Use

English Vocabulary in Use یک مجموعه بسیار کامل و عالی از انتشارات کمبریج است که به یادگیری واژه‌ها، اصطلاحات و افعال چند قسمتی در زبان انگلیسی می‌پردازد. این مجموعه از مبتدی تا پیشرفته سطح‌بندی شده است و یک دسته‌بندی خیلی خوب بر اساس نیاز زبان‌آموز ارائه می‌کند.

مجموعه English Vocabulary in Use شامل 4 کتاب با سطح مبتدی، پیش متوسط، فرامتوسط و پیشرفته است. این مجموعه به صورت درس به درس به واژه‌ها می‌پردازد، و کلمات ارائه شده در هر درس به موضوع مشخصی مثل اعضای بدن، طبیعت، خانواده و… اختصاص دارد. درس‌ها نیز بر اساس مفاهیم کلی‌تر دسته‌بندی شده‌اند و شما می‌توانید از این مجموعه به عنوان مرجعی برای واژه‌هایی که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید استفاده کنید. برای هر درس تعدادی تمرین نیز در نظر گرفته شده است.

کتاب های یادگیری لغت زبان انگلیسی English Vocabulary in Use

 

یک زیرمجموعه دیگر از این گروه، دو جلد با عنوان English Collocations in Use با سطح متوسط و پیشرفته است. این مجموعه به ترکیب‌های مرسوم واژه‌ها در زبان انگلیسی می‌پردازد. برای مثال شما در زبان انگلیسی برای انجام تکالیف (homework) از فعل do استفاده می‌کنید، اما برای اشتباه کردن (mistake) فعل make را به کار می‌برید. این مجموعه به این نوع ترکیب‌ها، هم در مورد افعال و هم در مورد صفت‌ها و قیدها می‌پردازد.

با توجه به ساختاری که این مجموعه دارد، چند بخش اول کتاب به گرامر مربوط به ترکیب واژه‌ها در زبان انگلیسی پرداخته و سپس با دسته‌بندی موضوعی، ترکیب کلمه‌های متنوع را ارائه کرده است.

یک مجموعه دو جلدی دیگر English Idioms in Use است که به اصطلاحات کاربردی در زبان انگلیسی در دو سطح متوسط و پیشرفته می‌پردازد.

English Phrasal Verbs in Use نیز مشابه با همین مجموعه در دو جلد ارائه شده و افعال دو قسمتی کاربردی در زبان انگلیسی را ارائه می‌کند.

علاوه بر این‌ها انتشارات کمبریج یک مجموعه تخصصی سه‌جلدی نیز برای واژگان کاربردی در زبان انگلیسی تجاری دارد: Business Vocabulary in Use.

این مجموعه به شما کمک می‌کند واژه‌هایی که در حوزه مدیریت و تجارت به کار می‌روند را با دسته‌بندی موضوعی مناسب و سطح‌بندی در دسترس داشته باشید. با یادگیری این واژه‌ها می‌توانید با اعتمادبه‌نفس بیشتری در روابط تجاری و کاری خود حاضر شوید.

مجموعه کتاب های یادگیری لغت in use

 

کتاب Academic Vocabulary in Use نیز برای افرادی که قصد دارند در محیط دانشگاهی حاضر شوند، (به خصوص دانشجویان) مناسب است. زبان‌آموزانی که می‌خواهند برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند، با سطح زبان انگلیسی متوسط و بالاتر از آن، می‌توانند از این کتاب بهره زیادی ببرند.

 

13- Oxford Word Skills

کتاب‌های Oxford Word Skills یک مجموعه سه جلدی با سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته است که به زبان‌آموزان در هر سطحی کمک می‌کند واژه‌های جدید بیاموزند، با کاربرد آن‌ها آشنا شوند و این واژه‌ها را تمرین کنند. در این مجموعه نیز واژه‌ها بر اساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند و چند درس که موضوعات مشابهی دارند یک گروه را تشکیل می‌دهند.

هر کتاب از این مجموعه بیش از 2 هزار واژه و عبارت را دربر می‌گیرد؛ و برای یادگیری خودآموز واژگان زبان انگلیسی نیز مناسب است. هر یک از درس‌های این مجموعه کتاب‌ها را می‌توانید در زمانی حدود 20 تا 30 دقیقه مطالعه و تمرین کنید، بنابراین می‌توانید یک برنامه روزانه برای یادگیری واژگان جدید برای خودتان در نظر بگیرید.

یک زیرمجموعه دوجلدی دیگر از Oxford Word Skills به اصطلاحات و افعال چند قستمی می‌پردازد که شامل دو سطح متوسط و پیشرفته است.

مجموعه کتاب های یادگیری لغت زبان انگلیسی Oxford Word Skills

 

14- 1100Words You Need to Know

انتشارات معتبر بارنز یک کتاب بسیار مهم دیگر نیز در زمینه یادگیری واژگان دارد که به ویژه برای افرادی که سطح زبان انگلیسی آن‌ها متوسط رو به بالاست مناسب است. کتاب 1100Words You Need to Know مطابق نامش شامل 1100 واژه، مثال و تمرین است. این واژه‌ها از دل رمان‌های معروف انگلیسی، نمایشنامه‌ها، شعرها، روزنامه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بیرون آمده‌اند. بنابراین یادگیری آن‌ها می‌تواند اثر مهمی بر بالا رفتن سطح زبان انگلیسی شما داشته باشد.

بسیاری از افرادی که قصد شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی را دارند برای گسترش دایره لغات خود و آشنایی بیشتر با کاربرد واژه‌ها از این کتاب استفاده می‌کنند.

کتاب یادگیری واژگان زبان انگلیسی پیشرفته 1100Words You Need to Know

 

15- Everyday English

یک مجموعه کتاب مناسب دیگر در زمینه واژگان، افعال چند قسمتی و اصطلاحات انگلیسی برای افراد در سطح انگلیسی پیشرفته، مجموعه 4 جلدی Everyday English است.

هدف این کتاب‌ها مطالعه خودآموز است، بنابراین به آسانی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شما در این کتاب‌ها با گستره بزرگی از واژه‌های کاربردی در زمینه کسب‌وکار، تجارت، تدریس یا تحصیل آشنا خواهید شد.

در این کتاب‌ها از مثال‌ها و مکالمه‌های واقعی استفاده شده تا تاثیر بیشتری بر یادگیری داشته باشد و تمرین‌های زیادی دارند که به تسلط شما بر اصطلاحات کمک می‌کند. برای بالا بردن مهارتتان در نوشتن، صحبت کردن و درک مطلب تا سطح خیلی پیشرفته می‌توانید از این کتاب‌ها استفاده کنید، که عنوان‌های آن‌ها عبارت است از:

  • Practical Everyday English
  • Advanced Everyday English
  • High-Level Everyday English
  • Fluent Everyday English

کتاب های یادگیری لغت زبان انگلیسی پیشرفته Everyday English

 

کتاب های یادگیری دستور زبان انگلیسی (Grammar)

لزوم یادگیری گرامر زبان انگلیسی برای تسلط کامل به این زبان، بر کسی پوشیده نیست. بنابراین داشتن یک منبع مناسب تخصصی برای یادگیری دستور زبان انگلیسی می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را در استفاده از ساختارها، زمان‌ها و شکل‌های متفاوت عبارت‌ها افزایش دهد. به ویژه اگر قصد دارید مهارت نوشتاری (Writting) خود را بالا ببرید، حتماً لازم است که روی گرامر تمرکز کنید.

دقت کنید که گاهی فقط یک اشتباه گرامری ساده می‌تواند باعث شود معنای چیزی که می‌گویید تغییر کند. بنابراین به هیچ وجه از یادگیری دستور زبان انگلیسی غافل نشوید.

برای انتخاب کتاب‌های یادگیری گرامر زبان انگلیسی بهتر است سراغ منابع معتبر بروید. در ادامه با چند مورد از بهترین نمونه‌های این کتاب‌ها آشنا می‌شویم.

 

16- English Grammar in Use

English Grammar in Use یکی از بهترین کتاب ها برای شرکت در آزمون آیلتس است؛ زیرا این کتاب یک مجموعه کامل آموزش و تمرین گرامر برای زبان‌آموزان، به ویژه کسانی است که قصد شرکت در آزمون بین‌المللی آیلتس را دارند و تمرکز آن بر گرامر زبان انگلیسی بریتیش است. درس‌های این کتاب به مرور از نکات دستوری ساده شروع می‌شود و به سمت ساختارهای چالش‌برانگیزتر پیش می‌رود.

در مجموع می‌توان این کتاب را ترکیبی از یک کتاب آموزشی زبان انگلیسی و یک کتاب کار دانست. هر درس شامل توضیحات کامل و مثال‌های کاربردی است، و کمک می‌کند که شما به درک خوبی از موضوع مورد نظر برسید. پس از آن با تمرین کافی مهارتتان بالا خواهد رفت.

این کتاب شامل یک CD آموزشی نیز می‌باشد که منابع و تمرین‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

کتاب بادگیری دستور زبان انگلیسی

 

اگر تمرکز شما بیشتر بر یادگیری زبان انگلیسی آمریکایی است، انتشارات کمبریج دو کتاب یادگیری دستور زبان انگلیسی با عنوان Basic Grammar in Use و Grammar in Use Intermediate دارد که با توجه به سطح‌تان می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری و تمرین گرامر زبان انگلیسی کمک بگیرید.

 

17- Clear Grammar

کتاب‌های Clear Grammar مجموعه‌ای 4 جلدی است که انتشارات دانشگاه میشیگان آن‌ها را منتشر کرده است. این مجموعه دستور زبان انگلیسی را با تمرکز بر واژگان و مهارت‌های نوشتاری، گفتاری و خواندن آموزش می‌دهد. این کتاب از بیانی واضح و شفاف استفاده می‌کند و برای آن که کمک کند شما به دستور زبان انگلیسی مسلط شوید، درس‌هایی کوتاه، همراه با تمرین ارائه کرده است.

یکی از مزایای این مجموعه این است که برای هر یک از کتاب‌ها روی وب‌سایت دانشگاه میشیگان مجموعه‌ای تست درس به درس نیز وجود دارد. استفاده از این تمرین‌ها رایگان است و حتی اگر کتاب را تهیه نکرده باشید نیز می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. برای مثال تمرین‌های کتاب اول را در Clear Grammar 1 ببینید. اگر این تست‌ها را همگام با کتاب انجام دهید می‌توانید روند پیشرفتتان را مشاهده کنید.

کتاب های یادگیری گرامر زبان انگلیسی clear grammar

 

18- ESL Grammar

کتاب ESL Grammar برای یادگیری دستور زبان انگلیسی در سطح بالاتر از متوسط بسیار مناسب است. این کتاب با نکات گرامری در سطح متوسط آغاز می‌شود و به مرور درس‌های پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر را ارائه می‌کند. یکی از مزایای این کتاب درس‌های کوتاه آن است. بلافاصله پس از هر درس می‌توانید تمرین‌های آن را انجام دهید تا درس در ذهنتان تثبیت شود.

این کتاب شامل یک CD آموزشی است که در آن نمودارها و منابع متنوعی آمده و بازی‌هایی نیز برای ساخت واژه‌ها وجود دارد. می‌توان کتاب ESL Grammar را ترکیبی از یک کتاب آموزشی و کتاب کار دانست. نکات و تکنیک‌های تست‌زنی که در این کتاب ارائه شده افراد را برای شرکت در آزمون‌های زبان، به ویژه آزمون تافل، آماده می‌کند.

بیشتر بخوانید: مهمترین کتاب های آزمون تافل که باید مطالعه کنید

کتاب یادگیری گرامر زبان انگلیسی ESL grammar

 

19- English Grammar: Understanding the Basics

کتاب English Grammar که توسط انتشارات کمبریج وارد بازار شده است، با این هدف طراحی شده که دستور زبان انگلیسی را تا حد ممکن ساده و سرراست به زبان‌آموزان یاد بدهد. نویسندگان کتاب از زبان دوستانه و تشویق‌کننده‌ای استفاده کرده‌اند تا بر ترسی که بسیاری از افراد از یادگیری گرامر دارند غلبه کنند. این کتاب برای افرادی که می‌خواهند یادگیری گرامر زبان انگلیسی را از صفر شروع کنند مناسب است، زیرا فرض می‌کند که شما هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید.

درس‌های کوتاه و تمرین‌های متعدد کتاب، به یادگیری بهتر شما کمک خواهد کرد، و وجود پاسخ‌نامه این امکان را به شما می‌دهد که اشکالات خود را تصحیح کنید. در این کتاب بخش‌هایی با عنوان Quick Tips وجود دارد که ترفندهایی برای تسلط بیشتر بر مفاهیم درسی به شما یاد خواهد دارد. قمست‌هایی نیز با عنوان To Enhance Your Understanding دارد که اطلاعات اضافی برای زبان‌آموزان علاقه‌مند ارائه می‌کند.

کتاب یادگیری دستور زبان انگلیسی English garammar

 

کتاب های یادگیری مهارت های زبانی به تفکیک (Skills Books)

ممکن است شما ترجیح بدهید هر کدام از 4 مهارت زبانی شنیدن، نوشتن، صحبت کردن و خواندن را به صورت جداگانه مطالعه کنید و یاد بگیرید؛ یا شاید در حال حاضر نیاز دارید روی مهارت خاصی تمرکز کنید. کتاب‌هایی نیز وجود دارند که برای همین کار طراحی شده‌اند و شما می‌توانید با کمک آن‌ها به صورت متمرکز فقط به یک مهارت بپردازید.

 

20- Inside Reading

کتاب‌های Inside Reading یک مجموعه 5 جلدی برای بالا بردن مهارت خواندن و درک مطلب هستند که آکسفورد روانه بازار کرده است. این مجموعه با این هدف طراحی شده است تا افراد را برای درک متن‌های دانشگاهی آماده کند. در این مجموعه موضوعات متنوعی مثل جامعه‌شناسی، تغذیه، معماری، تجارت و… مطرح شده است و در سطح‌های بالاتر متن‌های آن از منابع معتبری مثل وال استریت ژورنال، پاپیولار ساینس، نیویورک تایمز، یا نویسندگان معروف اقتباس شده است.

این مجموعه شرایطی را پیش روی زبان‌آموز قرار می‌دهد که با استفاده از تفکر انتقادیِ مؤثر متن را مطالعه و تحلیل کند. این مهارت‌ها در مطالعه و درک مطلب برای هر فردی که مشغول به تحصیل در محیط دانشگاهی شود، ضروری است.

کتاب یادگیری مهارت خواندن و درک مطلب زبان انگلیسی inside reading

 

21- Insight

مجموعه 5 جلدی Insight یک مجموعه از سطح مبتدی تا پیشرفته برای درک مطلب زبان انگلیسی است. این سری کتاب‌ها به زبان‌آموزان کمک می‌کنند که نه تنها معنای واژه‌ها را یاد بگیرند، بلکه به قواعد دستوری که بر کاربرد آن‌ها در جمله حاکم است نیز توجه کنند. بنابراین هدف اصلی این کتاب این است که زبان‌آموزان به درک عمیق‌تری از شیوه عملکرد زبان انگلیسی برسند.

مجموعه Insight با استفاده از متن‌های غنی و اطلاعات کاربردی و جالب، شما را با محتوا درگیر می‌کند و به چالش می‌کشد تا برای تحلیل متن‌ها از تفکر انتقادی بهره ببرید. به این ترتیب می‌توانید مهارت درک مطلب را به خوبی در خودتان تقویت کنید. از سوی دیگر ساختار تمرین‌ها و فعالیت‌ها تسلط شما بر زبان انگلیسی را بالا می‌برد و مهارت نوشتاری شما را نیز افزایش می‌دهد.

کتاب های یادگیری درک مطلب زبان انگلیسی insight

 

22- Longman Academic Writing Series

یک مجموعه مناسب برای یادگیری و تمرین خودآموز مهارت نوشتن به زبان انگلیسی (Writing) مجموعه Longman Academic Writing Series است که 5 جلد دارد و سطح به سطح نوشتن را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید یک مقاله علمی یا پژوهشی بنویسید. اولین جلد این کتاب که در سطح مبتدی است با آموزش نگارش جمله و ترکیب جملات برای رسیدن به پاراگراف آغاز می‌شود و این آموزش گام به گام در جلدهای بعدی پیش می‌رود تا به نوشتن یک مقاله (Essay) و در نهایت مقاله پژوهشی (Research Paper) برسد.

کتاب یادگیری زبان انگلیسی-Longman Academic Writing Series

 

23- Practice Makes Perfect:

English Conversation

اگر قصد دارید روی تقویت مکالمه زبان انگلیسی‌تان تمرکز کنید، کتاب Practice Makes Perfect: English Conversation گزینه خیلی مناسبی برای شماست. در این کتاب با دستورالعمل‌های مفیدی برای مکالمه به زبان انگلیسی آشنا می‌شوید. این کتاب درباره تلفظ صحیح، گرامر، کاربرد واژه‌ها و مشکلات معمول زبان‌آموزان غیربومی آموزش‌های شفاف و قابل فهمی ارائه کرده است.

هر بخش کتاب تمرین‌هایی برایتان در نظر گرفته تا شما را ترغیب کند که مکالمه‌های شخصی خودتان را نیز بسازید. در مثال‌هایی که کتاب ارائه می‌کند با گفتگوهای جذابی مواجه می‌شوید که در موقعیت‌های متنوع و معمول زندگی رخ می‌دهند و می‌توانید از این مکالمه‌ها و جمله‌های مشابه در مکالمات روزمره خود استفاده کنید.

کتاب آموزش مکالمه زبان انگلیسی Practice Makes Perfect: English Conversation

 

24- Speakout

مجموعه Speakout یک مجموعه 8 جلدی آموزش زبان انگلیسی است که تمرکز اصلی آن بر تقویت مهارت مکالمه قرار دارد. این کتاب‌ها را مؤسسه پیرسون با همکاری BBC تهیه کرده و هر کدام از کتاب‌های آن شامل محتوای ویدئویی است. در این مجموعه شما زبان انگلیسی را با لهجه بریتیش یاد می‌گیرید و از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1 تا C2) را به طور کامل پوشش می‌دهد.

هر کتاب از این مجموعه شامل 10 تا 12 درس است و به موضوعات متنوعی مثل زندگی شخصی، محیط کار و زندگی اجتماعی می‌پردازد.

کتاب های یادگیری مکالمه زبان انگلیسی speakout

 

25- Tactics for Listening

مجموعه سه سطحی Tactics for Listening برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening) طراحی شده است. اما به این دلیل که محتوای آن در قالب گفتگوهای دو یا چند نفره انجام می‌شود، مهارت شما را در مکالمه نیز بالا خواهد برد. شما در این مجموعه، زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی را می‌شنوید و تمرین می‌کنید.

هر درس از این کتاب‌ها شامل یک بخش با عنوان conversation corner است که به نکات مربوط به تلفظ و مکالمه می‌پردازد.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی tactics for listening

 

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی تخصصی

اگر نیاز دارید که با زبان انگلیسی تخصصی در زمینه کسب‌وکار یا رشته تحصیلی‌تان بیشتر آشنا شوید، می‌توانید از چند کتاب در این زمینه کمک بگیرید. به خصوص برای آشنایی با زبان انگلیسی تجاری، کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی متعددی وجود دارد که بر اساس سطح و نیازتان می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

 

26- Professional English in Use

مجموعه Professional English in Use شامل 5 جلد کتاب در 5 موضوع متفاوت است که توسط انتشارات کمبریج به چاپ رسیده است. این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند در محیط کاری به راحتی با همکارانتان ارتباط برقرار کنید و از پس ارائه پروژه‌ها برآیید. پنج موضوعی که کمبریج به آن‌ها پرداخته عبارت است از:

  • مهندسی – دربرگیرنده بیش از هزار واژه و عبارت کاربردی در زندگی کاری روزمره یک مهندس
  • امور مالی – شامل 50 درس با سطح متوسط و بالاتر که به موضوعات مرتبط با امور مالی از حسابداری تا سرمایه‌گذاری می‌پردازد.
  • مدیریت – به موضوعات کلیدی در MBA، رهبری و امور مالی می‌پردازد و سطح آن متوسط و پیشرفته است.
  • بازاریابی – این کتاب نیز در 50 درس مفاهیم بازاریابی را از اصول اولیه تا تبلیغات، تحقیق، رسانه و روابط عمومی پوشش می‌دهد.
  • پزشکی – شامل 60 درس که به موضوعات مرتبط با بیماری‌ها، علائم آن‌ها، درمان، بررسی، معاینه و پیشگیری می‌پردازد.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی تخصصی Professional English in Use

 

27- ESL Business English

کتاب ESL business English نوشته Lucas Burns یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه زبان انگلیسی تجاری است. در این کتاب شما به همه اطلاعاتی که برای ورود به دنیای تجارت نیاز است، دسترسی دارید؛ و می‌توانید یاد بگیرید که چطور یک سخنرانی تجاری را حرفه‌ای و روان ارائه کنید.

این کتاب موضوعات مهمی مثل نوشتن یادداشت‌های کاری و تجاری، نوشتن ایمیل، مکالمه‌های تلفنی و سخنرانی‌ها را پوشش داده است. با مطالعه این کتاب، با واژه‌ها و مفاهیم مرتبط با پول، بانکداری، بازاریابی، ساختار شرکت و… آشنا می‌شوید.

کتاب یادگیری زبان انگلیسی تجاری ESL Business English

 

28- Cambridge Academic English

کتاب‌های Cambridge Academic English یک مجموعه سه جلدی برای زبان‌آموزان با سطح متوسط و پیشرفته است که در حال تحصیلات دانشگاهی هستند یا قصد ورود به دانشگاه را دارند. این مجموعه طیف گسترده‌ای از موضوعات متنوع را پوشش می‌دهد، و شامل ویدئوها و صداهای ضبط شده سخنرانی‌ها، سمینارها و مصاحبه‌های دانشگاه کمبریج است.

این کتاب‌ها مهارت یادگیری مستقل و تفکر انتقادی را بالا می‌برد؛ و با توجه به این که هر درس موضوع مشخص و مستقلی دارد، به شما این امکان را می‌دهد که موضوعات مورد علاقه‌تان را مطالعه کنید.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی Cambridge Academic English

 

سخن پایانی

با وجود این که کتاب‌های یادگیری زبان انگلیسی موجود در بازار زیاد است، اما شما به آسانی می‌توانید با در نظر گرفتن سطح و هدفتان و امکاناتی که کتاب در اختیار شما قرار می‌دهد، کتاب مناسب خودتان را انتخاب کنید. در حال حاضر نسخه الکترونیک بسیاری از کتاب‌ها نیز توسط مؤلف ارائه شده است و می‌توانید روی تبلت یا موبایل نیز یادگیری زبان انگلیسی از طریق کتاب را دنبال نمایید.

از همین حالا یک برنامه منظم بریزید، یادگیری را شروع کنید، و از تجربه‌هایتان برای ما بنویسید.

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد نظرات 23

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا