آشنایی با زبان ژاپنی

زبان ژاپنی زبان بیش از 130 میلیون نفر در دنیاست، البته ناگفته نماند که تقریبا 125 میلیون نفر از آن‌ها اولین زبانی است که تکلم می‌کنند؛ یعنی زبان مادری شان و ما بقی زبان دومشان می‌باشد. زبان ژاپنی طی زمان های متوالی قالب شکلی خود را کمی تغییر داده و می‌توان گفت تنها زبانی است که 4 قالب نوشتاری بارز دارد؛ کانجی (Kanji)، هیراگانا (Hiragana)، کاتاکانا (Katakana) و روماجی (Romaji).

هر کدام از این قالب‌های نوشتاری با الفبای جالبی که داشته اند در دوره ای توسط عموم مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما پس از گذشت مدتی، قالب دیگر جایگزین آن می‌شده است. برای مثال امروزه یکی از این قالب ها برای نوشتار و دیگری برای امور سیستم اداری و… استفاده می‌شود. شاید که امروزه از هر 4 قالب استفاده شود اما مهم این است که بدانیم هر کدام هنوز هم جایگاه ویژه خود را دارند. یادگیری زبان ژاپنی امروزه در دنیا جایگاه خاصی پیدا کرده و می‌توان گفت که هر ساله بر تعداد زبان آموزان این رشته افزوده می‌شود.

برخی از واژگان در زبان ژاپنی با زبان کره ای مشترک هستند و اگر شما به یکی از این زبان ها تسلط پیدا کنید قطعا می‌توانید زبان دیگر را نیز به راحتی مسلط شوید.

 

دلایل یادگیری زبان ژاپنی

قطعا هر فرد به طور منطقی یا غیر منطقی دلیل خاصی برای یادگیری زبان ژاپنی دارد، اما مهم این است که دلایل افراد کاملا متفاوت از همدیگر هستند.

کشور ژاپن، دانشگاه های پیشرفته و فوق مدرنی دارد که دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا مجذوب خود کرده است، حقیقت دارد که زبان انگلیسی از منابع مهم آموزشی محسوب می‌شود اما ژاپنی ها روی زبان خود تعصب خاصی دارند و تمایل دارند تا مراودات روزمره خود را با زبان مادری‌شان انجام دهند. از این رو یادگیری زبان ژاپنی برای آن دسته از زبان آموزانی که تمایل به ادامه تحصیل در کشور ژاپن را دارند بسیار مورد نیاز و ضروری می‌باشد.

ژاپن یکی از قطب های بزرگ صنعتی دنیا است و همین دلیل موجب شده تا کمپانی های بزرگ دنیا بخواهند دوره های آموزشی را در این کشور زیر نظر استادهای برجسته داشته باشند، به همین خاطر افراد زیادی برای ارتقای شغلی؛ به صورت انفرادی، خصوصی و یا ماموریتی تمایل دارند تا به این کشور سفر کنند و از تازه های شغلی خود مطلع شوند و آن را در کسب و کار خود بکار بگیرند. مهاجرت به دلیل تغییر محل سکونت نیز یکی از دلایل یادگیری زبان ژاپنی است. ارتباطات سیاسی بین کشورها یکی از دلایل محکم برای آن دسته از متقاضیان زبان ژاپنی است که می‌خواهند راه مترجمی این زبان را پیش بروند. تجارت با کشور ژاپن نیز یکی دیگر از این گزینه ها می‌باشد که باعث شده حتی المقدور تجار و افرادی که تمایل به رابطه تجاری دارند به یادگیری زبان ژاپنی روی بیاورند.
 

مدت زمان یادگیری زبان ژاپنی

مدت زمان یادگیری زبان ژاپنی از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است، دلیل آن نیز تلاش و کوشش هر شخص در حوزه یادگیری و شیوه های متفاوت آموزش می‌باشد. اگر فردی بتواند با تلاش و کوشش و برنامه ریزی مدون، یادگیری زبان ژاپنی را پیش ببرد آن وقت می‌توان گفت حدود یک سال زمان نیاز دارد تا فرد بتواند به راحتی به زبان ژاپنی صحبت کند و اگر کسی بخواهد تسلط کامل به این زبان داشته باشد و در محافل خاص شرکت کند باید کمی بیشتر از یک سال برای زبان ژاپنی وقت بگذارد.
تمام موارد بالا منوط به این می‌باشد که فرد با برنامه ریزی مدون جلو برود مثل شرکت در کلاس های خصوصی زبان ژاپنی و یا کلاس های عمومی زبان ژاپنی اما کاملا منسجم و بدون وقفه که متاسفانه در کلاس های عمومی زبان ژاپنی این مسئله کمی قابل پیش بینی نیست.

 

تعیین سطح زبان ژاپنی

بسیاری از افرادی که تمایل به یادگیری زبان ژاپنی دارند افرادی هستند که هیچ گونه اطلاعاتی درباره زبان ژاپنی ندارند و می‌خواهند یادگیری این زبان را از پایه شروع کنند. به همین دلیل تعیین سطح برای این دسته از افراد مورد نیاز نخواهد بود اما آن دسته از افرادی که تمایل به یادگیری زبان ژاپنی دارند و تا حدی به این زبان واقف هستند، زمانی که استاد خود را از میان استادهای زبان ژاپنی در مجموعه هایتاکی انتخاب کردند، می‌توانند جلسه آزمایشی با استاد مورد نظر داشته باشند. در جلسه آزمایشی می‌توانند تعیین سطح شوند و برای سوالاتی که در ذهن خود دارند به جواب برسند.

 

هزینه یادگیری زبان ژاپنی

برای یادگیری زبان ژاپنی در مجموعه هایتاکی کافی است که به صفحه اساتید خصوصی زبان ژاپنی مراجعه کنید و محدوده متفاوتی از قیمت های گوناگون را ببینید. مجموعه هایتاکی با گرد هم آوردن استادهای مختلف زبان ژاپنی بر آن شده است تا شما زبان آموزان عزیز با هر توان مالی که دارید بتوانید به یادگیری زبان ژاپنی بپردازید.
شما می‌توانید پروفایل استادهای خصوصی زبان ژاپنی را در سایت هایتاکی چک کنید و هزینه هایی که هر کدام برای جلسات آموزشی خود می‌گذارند را بررسی نمایید و پس از تصمیم نهایی کلاس زبان ژاپنی خود را شروع کنید. به یاد داشته باشید که هزینه های هر کلاس در ابتدا پیشنهاد استاد مورد نظر بوده و پس از بررسی در مجموعه هایتاکی، در سایت نمایش داده شده است. از این رو می‌توان گفت مبلغ هر استاد تا حد بسیار زیادی جنبه شخصی دارد و بیشتر بودن هزینه یک کلاس دلیلی بر بهتر بودن استاد یا پایین بودن مبلغ کلاس دلیلی بر خوب نبودن استاد نمی‌باشد. این مبالغ کاملا شخصی بر اساس نظرات مدرس‌ها عنوان می‌شود و بسته به میزان دانش یا تجربه یا حتی مکان زندگی استادها می‌توانند بالا و پایین شوند.

سوالات متداول

چه کسی مکان برگزاری کلاس های حضوری زبان ژاپنی را تعیین می‌کند؟

زبان آموز و مدرس زبان ژاپنی، هر دو با توافق یکدیگر مکان برگزاری کلاس حضوری را مشخص می‌کنند.

چگونه کلاس آنلاین یا حضوری زبان ژاپنی را رزرو کنم؟

برای رزرو کلاس خصوصی آنلاین و یا حضوری زبان ژاپنی، ابتدا باید مدرس مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس از روی پروفایل شخصی ایشان دکمه رزرو کلاس را بزنید. شما می‌توانید آموزش کامل مراحل رزرو کلاس را در صفحه راهنمای زبان آموز مشاهده نمایید.

چگونه می‌توانم با بهترین استاد زبان ژاپنی کلاس خصوصی رزرو کنم؟

بررسی این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین استاد خصوصی زبان ژاپنی را پیدا کنید: 1- نظرات زبان آموزان قبلی 2- رزومه و متن درباره استاد 3- ویدئو معرفی مدرس 4- رزرو کلاس آزمایشی و…

اگر قبلا در دوره های زبان ژاپنی شرکت کرده باشم، چگونه تعیین سطح می‌شوم؟

در هایتاکی هر زبان آموز قبل از رزرو کلاس آنلاین یا حضوری زبان ژاپنی، ابتدا با استاد مدنظر خود کلاس آزمایشی رزرو می‌کند. در کلاس آزمایشی دو طرف نسبت به هم شناخت نسبی پیدا می‌کنند؛ هم زبان آموز با متد و شیوه تدریس استاد آشنا می‌شود و هم استاد می‌تواند سطح زبان آموز را تعیین کند تا بر اساس آن آموزش را آغاز کند.

می‌خواهم در آزمون JLPT شرکت کنم، با کدام استاد کلاس رزرو کنم؟

در صورتی‌که قصد شرکت در آزمون بین المللی زبان ژاپنی را دارید می‌توانید با استادهای که در بخش تخصص و مهارت خود، آموزش این آزمون را قرار داده اند کلاس رزرو کنید. هم چنین می‌توانید قبل از رزرو با استاد ارتباط برقرار کنید و یا در جلسه آزمایشی خواسته خود را مبنی بر آماده سازی برای آزمون های بین المللی مطرح کنید.

زمان برگزاری کلاس های زبان ژاپنی چند دقیقه است؟

کلاس های آزمایشی، آنلاین و حضوری زبان ژاپنی به ترتیب 30، 60 و 90 دقیقه ای هستند. 

آیا می‌توانم با استاد نیتیو زبان ژاپنی کلاس بردارم؟

یکی از مزیت های مجموعه هایتاکی وجود استادهای نیتیو زبان ژاپنی می‌باشد. کلمه "Native" در کارت و پروفایل استادهای زبان ژاپنی درج شده است تا شما به راحتی مدرسین نیتیو را شناسایی کنید.