کلاس آنلاین زبان فرانسوی با 250 مدرس برتر در هایتاکی، بهترین پلتفرم آموزش زبان آنلاین جلسه آزمایشی رایگان
زبان فرانسه

مسیر شغلی معلم زبان فرانسوی چیست؟

۵
(۴)

اگر علاقه‌مند به یادگیری و آموزش زبان فرانسه هستید، یکی از گزینه‌هایی که پیش رو دارید، معلم شدن است. یک معلم زبان فرانسوی علاوه بر آموزش مهارت‌های اصلی زبان فرانسه (خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن)، فرهنگ این کشور را نیز به آن‌ها می‌آموزد. در کنار این‌ها، زبان آموزان مهارت‌‌های زندگی را نیز به طور غیرمستقیم از معلم خود یاد می‌گیرند؛ مخصوصا اگر در سنین پایین‌تری باشند.

 

در ادامه می‌خوانید:

 

در نظر داشتن تمامی گزینه‌ها و انتخاب‌های پیش رو به علاوه چالش‌هایی که در مسیر با آن‌ها مواجه خواهید شد می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید. آگاهی از مسیر، به شما کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه جویی کرده و استرس خود را کاهش دهید و با اطمینان بیشتری در این مسیر قدم بگذارید. در این مقاله، با بررسی مسیر شغلی معلم زبان فرانسه، قصد داریم که راه‌های ورود به این حوزه و مسیرهای متفاوت آن را برای شما واضح‌تر و روشن‌تر کنیم.

 

وظایف معلم زبان فرانسه

معلمان زبان فرانسه دارای طیف وسیعی از مسئولیت‌ها و وظایف هستند که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ارائه بازخورد به زبان آموزان و والدین
 • شناسایی و برطرف کردن نقاط ضعف زبان آموزان
 • ایجاد محیط آموزشی امن و راحت
 • به روزرسانی اطلاعات در مورد طرح‌ها و روش‌های تدریس زبان فرانسه
 • آموزش صحیح و موثر برای صحبت کردن در محیط‌های عمومی
 • برنامه ریزی و ارائه مطالب درسی
 • ارزیابی تمرین‌ها و تکالیف و نمره‌دهی
 • برنامه ریزی برای برگزاری امتحانات و آزمون‌ها
 • ارزیابی پیشرفت زبان آموزان در طول و پایان ترم
 • آماده سازی زبان آموزان برای آزمون‌های مهم زبان فرانسه

وظایف معلم زبان فرانسه

 

مسیر شغلی معلم زبان فرانسه

مسیر شغلی معلم زبان فرانسه

 

۱. یادگیری و دریافت مدرک زبان فرانسه

معلمان زبان فرانسه، وظیفه یاد دادن صفر تا صد مهارت‌های فرانسوی را بر عهده دارند؛ از الفبای آن گرفته تا موضوعات فرهنگی. به همین دلیل کسی که این کار را انجام می‌دهد، خودش باید درک عمیقی از زبان فرانسه برای انتقال آن به طور موثری داشته باشد. برای یادگیری عمیق فرانسوی، راه‌های زیادی وجود دارد:

بیشتر بخوانید: وظایف یک معلم خصوصی زبان

 

الف. گرفتن مدرک زبان فرانسه از دانشگاه

یکی از گزینه‌هایی که برای دریافت مدرک به منظور تبدیل شدن به یک معلم زبان فرانسه در اختیار دارید، گرفتن مدرک دانشگاهی این زبان است. در بسیاری از آگهی‌های استخدام شغلی، مدرک لیسانس حداقل الزاماتی است که باید داشته باشید. برای دریافت این مدرک نیز می‌توانید رشته‌ها و گرایش‌های مربوط به زبان فرانسوی را انتخاب کنید. در مقطع کارشناسی، زبان فرانسوی دو گرایش دارد که هر کدام ۸ ترم (چهار سال) طول می‌کشند:

 • مترجمی زبان فرانسه (تمرکز بر ترجمه متون فرانسوی)
 • زبان و ادبیات فرانسه (تمرکز بر آثار ادبی زبان فرانسوی)

دروس ارائه شده در این ۸ ترم، علاوه بر دوره‌های مقدماتی و عمومی، دوره‌های تخصصی، زبان شناسی، گرامر، ترجمه، آوا شناسی زبان فرانسه و… را در بر می‌گیرند. برای دریافت مدرک بالاتر از دانشگاه، می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه تحصیل دهید که در این مقطع سه گرایش از زبان فرانسوی ارائه می‌شود:

 • مترجمی زبان فرانسه (تمرکز بر ترجمه متون فرانسوی)
 • زبان و ادبیات فرانسه (تمرکز بر آثار ادبی زبان فرانسوی)
 • آموزش زبان فرانسه (تمرکز بر آموزش دادن فرانسوی)

گرفتن مدرک زبان فرانسه از دانشگاه

 

ب. یادگیری در آموزشگاه‌ها و کلاس‌های خصوصی

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید به شروع یادگیری زبان فرانسوی بپردازید، شرکت در آموزشگاه‌ها و کلاس‌های مربوط به این زبان است. به طور معمول آموزشگاه‌ها کلاس‌های گروهی برگزار می‌کنند و زبان فرانسوی را طبق برنامه‌های مرسوم و رایج آموزش می‌دهند. بیشتر آن‌ها، سطح بندی‌های مخصوصی را دارند که برای رسیدن به سطح پیشرفته باید آن‌ها را طی کنید. اگر نمی‌خواهید رشته زبان فرانسه را در دانشگاه بخوانید، می‌توانید زبان فرانسوی را از این طریق یاد بگیرید.

همچنین اگر می‌خواهید زبان فرانسوی را به طور فشرده و در کمترین زمان ممکن یاد بگیرید، می‌توانید کلاس‌های خصوصی را انتخاب کنید. اینگونه کلاس‌ها با سرعت دلخواه و مناسب شما پیش می‌روند و تمرکز ویژه‌ای بر روی هدف مورد نظر شما می‌گذارند.

اگر نمی‌دانید چگونه یک کلاس خصوصی خوب برای یادگیری پیدا کنید، می‌توانید به لیست معلم خصوصی زبان فرانسه هایتاکی سر بزنید. یکی از مزیت‌های بیشمار این کلاس‌ها، تعیین سطح رایگانی است که در جلسه آزمایشی اول از شما گرفته می‌شود. این امر به شما کمک می‌کند تا یادگیری را از جایی شروع کنید که نیازی به تکرار آموخته‌های قبلی نداشته و در زمان خود صرفه جویی کنید.

یادگیری در آموزشگاه‌ها و کلاس‌های خصوصی

 

ج. یادگیری خودخوان

هر کسی می‌تواند به تنهایی و به صورت خودخوان تقریبا تمامی زبان‌ها را یاد بگیرد و زبان فرانسه از این قائده مستثنی نیست. اما این نوع از یادگیری اگر به صورت درست انجام نشود، می‌تواند باعث هدر رفتن وقت و منابع مالی زیادی شود. برای درست پیش رفتن در این مسیر نیاز به برنامه‌ریزی، هدف گذاری و همچنین تعهد و انگیزه نیاز دارید. برای یادگیری خودخوان زبان فرانسه روش‌ها و منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. در مقالات زیر می‌توانید نکات مفید و منابع معتبری که در اختیار شما قرار دارد را ببینید:

همچنین توصیه می‌کنیم بعد از هر چند وقت یکبار، با شرکت در کلاس خصوصی و مشورت با معلم و همچنین دادن آزمون تعیین سطح، نسبت به روند یادگیری و میزان پبشرفت خود آگاه شوید.

یادگیری خودخوان

۲. شرکت در دوره‌های تربیت معلم

اگر تحصیل در رشته زبان فرانسه را در دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد، گرایش آموزش زبان فرانسه ادامه داده باشید، معمولا نیازی به شرکت و گذراندن دوره‌های تربیت معلم نخواهید داشت. در غیر این صورت برای تبدیل شدن به یک معلم زبان فرانسوی و شروع تدریس، نیاز به شرکت در این دوره‌ها و دریافت مدرک پایانی دارید. در دوره‌های تربیت معلم، شما مهارت‌های زیادی از جمله مدیریت کلاس و برنامه ریزی، نحوه ارزیابی آزمون و امتحانات، نحوه ارزیابی پیشرفت و عملکرد تحصیلی زبان آموزان، روش‌های نمره‌دهی و… را یاد خواهید گرفت. گواهی دوره تربیت معلم، به منزله گواهی و اجازه به شما برای تدریس است.

شرکت در دوره‌های تربیت معلم

 

تصمیم‌گیری بر اساس توانایی‌های شما در زبان فرانسه: پس ار دریافت مدرک، بسته به اینکه تا چه اندازه فرانسوی را عمیق یاد گرفته‌اید و اینکه تا چه اندازه توانایی کنترل کردن کلاس‌ها را دارید، می‌توانید مسیرهای متفاوتی را انتخاب کنید. برای مثال، اگر دانش خوبی در زبان فرانسه دارید اما هنوز با روش‌های تدریس آن آشنا نیستید، می‌توانید به عنوان دستیار معلم فعالیت کنید.

اگر دانش شما در زبان فرانسه هنوز به سطح پیشرفته نرسیده است اما توانایی کنار آمدن با کودکان و تدریس به آن‌ها را دارید، می‌توانید کلاس‌های زبان فرانسه برای کودکان یا افراد مبتدی را در برنامه خود قرار دهید. توصیه می‌کنیم که در کنار این کلاس‌ها، با تمرین مداوم سطح خود را ارتقا دهید تا بتوانید در سطوح بالاتر تدریس کنید.

از طرفی دیگر، اگر هم دانش خوبی در زبان فرانسه و هم توانایی تدریس به تمامی افراد را دارید، می‌توانید تدریس مستقل در سطوح پیشرفته‌تر را در نظر بگیرید. در این حالت، چندین راه وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم.

بیشتر بدانید: بازار کار رشته زبان فرانسه: آینده شغلی و درآمدزایی

 

۳. شروع به تدریس زبان فرانسه

به طور کلی، اکثر معلمان زبان فرانسه در آموزشگاه‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها کار می‌کنند. اما محیط کاری آن‌ها به همین جا ختم نمی‌شود. پس از یادگیری و تسلط به زبان فرانسه و دریافت مدارک مورد نیاز، شما باید وارد بازار کار شده و شروع به تدریس زبان فرانسه کنید. موقعیت‌های شغلی متفاوت که می‌توانید در آن‌ها از دانش خود استفاده کنید شامل موارد زیر هستند:

شروع به تدریس زبان فرانسه

 

الف. تدریس در مدارس چندزبانه

چندین سال است که مدارس و مهدکودک‌های چندزبانه محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. در این نوع از مدارس، در کنار فارسی، زبان‌های دیگری نیز به عنوان زبان دوم یا سوم تدریس می‌شود. فرانسوی نیز یکی از زبان‌های پرطرفداری است که در این نوع از مدارس آموزش داده می‌شود. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و با درخواست دادن به یکی از مدارسی که زبان فرانسه را در برنامه‌های آموزشی خود دارند، شروع به تدریس زبان به کودکان کنید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای کار کردن در این موقعیت شغلی، باید توانایی برقراری ارتباط با کودکان را نیز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نکات تدریس خصوصی زبان به کودکان

 

ب. تدریس در دانشگاه

در سال‌های اخیر، دانشگاه‌های زیادی زبان‌های خارجی را به لیست دروسی که ارائه می‌دهند اضافه کرده‌اند. علاوه بر این، رشته‌های تخصصی زبان فرانسه نیز در دانشگاه‌ها نیز تدریس می‌شود (همانطور که در قسمت یادگیری زبان فرانسه از طریق دانشگاه ذکر کردیم) که فرصت شغلی خوبی ایجاد می‌کند. اما نکته قابل توجه این است که رقابت برای ورود به دانشگاه سخت و فرصت‌های آن محدود است. از طرفی دیگر، برای تدریس زبان فرانسه در دانشگاه نیاز به مدرک دکتری و رزومه قابل توجهی دارید.

تدریس در دانشگاه

 

ج. تدریس در آموزشگاه‌ها

از آنجایی که روز به روز افراد بیشتری متقاضی یادگیری زبان فرانسه هستند، آموزشگاه‌های زیادی نیز به دنبال جذب مدرس زبان فرانسه هستند. اکثر آموزشگاه‌ها کلاس‌های گروهی برگزار می‌کنند که برای شروع حرفه خود به عنوان معلم فرانسوی می‌تواند تجربه خوبی باشد. از طرفی دیگر، با تدریس به زبان آموزان، می‌توانید با سبک‌های یادگیری متفاوت آشنایی پیدا کرده و با معلم‌های دیگر نیز تبادل اطلاعات کنید.

 

د. تدریس آنلاین و خصوصی زبان فرانسه

با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن یادگیری و تدریس آنلاین، شما فرصت خوبی برای تدریس زبان فرانسه از خانه و کسب درآمد در اختیار دارید. با رشد کلاس‌های آنلاین شما می‌توانید به زبان آموزان بیشتری دسترسی داشته باشید و شانس بیشتری برای تدریس خواهید داشت. در زیر می‌توانید نکاتی که در این زمینه به شما کمک می‌کند را مطالعه کنید:

تدریس آنلاین نیز می‌تواند به دو صورت خصوصی و گروهی انجام شود. پلتفرم هایتاکی، بستری مطمئن و راحت را برای معلمان زبان فرانسه فراهم کرده است که منقاضیان می‌توانند با ثبت نام و ایجاد پروفایل در آن شروع به تدریس آنلاین و خصوصی زبان فرانسه کنند. از مزایای تدریس در هایتاکی می‌توان به عدم محدودیت در میزان ساعات تدریس و درآمد اشاره کرد. تنها چیزی که نیاز دارید، اینترنت، وبکم و هدفون است.

تدریس آنلاین و خصوصی زبان فرانسه

 

مهارت‌های نرم معلم زبان فرانسه

علاوه بر اطلاعات و دانش عمیق در زبان فرانسه، معلمان برای موفقیت بیشتر به مهارت‌های زیر نیز نیاز دارند:

 • مهارت‌های ارتباطی: بخش وسیعی از فرآیند آموزش از طریق برقراری ارتباط و مکالمه انجام می‌شود. به همین دلیل، یک معلم صرف نظر از حوزه آموزشی، باید بتواند به طور موثری با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و مطالب را به طوری که برای تمامی افراد قابل فهم باشد انتقال دهد. علاوه بر آموزش، مهارت‌های ارتباطی در ارائه بازخورد به زبان آموزان یا والدین آن‌ها بسیار مهم است.
 • سازگاری: سازگاری به معنای توانایی تغییر و سازگار شدن با موقعیت‌ها و شرایط جدید است. به عنوان یک معلم زبان فرانسه، باید بتوانید با زبان آموزان در سنین و سطوح متفاوت، سبک‌های یادگیری متنوع و نیازهای ویژه کار کنید. سازگار بودن علاوه بر افزایش کیفیت تدریس شما و رضایت زبان آموزان، به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در حوزه‌های بیشتری تدریس کرده و به درآمد بیشتر از طریق تدریس زبان فرانسه برسید.
 • سازماندهی و برنامه ریزی: معلم زبان فرانسه باید بتواند کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های درسی را به طور موثری سازماندهی کند. این مهارت می‌تواند به ارزیابی بهینه‌تر پیشرفت زبان آموزان، داشتن چشم انداز بهتر و کاهش سردرگمی کمک کند.
 • صبر: زبان فرانسوی یکی از پرچالش‌ترین زبان‌‌ها برای یادگیری است. به همین دلیل احتمال این که زبان آموزان در فهم یک موضوع مشکل داشته باشند، بالاست. یک معلم زبان فرانسه باید بتواند با صبر و حوصله، به زبان آموزانی که دچار مشکل شده‌اند کمک کند تا بر این چالش‌ها غلبه کرده و مفاهیم را به خوبی یاد بگیرند. علاوه بر این، هنگام آموزش مطالب جدید، معلم باید صبر داشته باشد و زمان کافی را به زبان آموزان برای پردازش و تثبیت اطلاعات جدید بدهد.
 • همکاری و مشورت: توانایی همکاری و مشورت با دیگران، یکی دیگر از مهارت‌های نرمی است که معلم باید داشته باشد. این توانایی به رسیدن به هدف مشترک بین زبان آموزان و معلمان کمک زیادی کرده و روند آموزش را نیز راحت‌تر خواهد کرد. همچنین با همکاری، می‌توان قسمتی از مطالب را با مشارکت زبان آموزان تدریس کرد که این موضوع به کاهش بار و استرس تدریس منجر می‌شود.
 • آشنایی فرهنگی

بیشتر بدانید: بهترین روش های تدریس کنکور زبان فرانسه

مهارت‌های نرم معلم زبان فرانسه

 

چالش‌های پیش روی معلم زبان فرانسه

 • سختی آموزش به زبان آموزان بیش فعال
 • سختی آموزش به افراد با نیازهای ویژه
 • چالش برانگیز بودن یادگیری فرانسوی برای کودکان
 • پیچیده بودن گرامر تلفط کلمات فرانسوی
 • رفع نگرانی والدین زبان آموزان
 • کنترل کردن کلاس‌های گروهی
 • زمان بندی برای تدریس تمام مطالب ضروری
 • بالا نگه داشتن انگیزه زبان آموز

چالش‌های پیش روی معلم زبان فرانسه

 

کسب درآمد با تدریس زبان فرانسه

 1. تدریس زبان فرانسه در مدارس، آموزشگاه‌ها و…
 2. درست کردن ویدئوها و دوره‌های آموزشی

 

سخن آخر

معلم زبان فرانسه از تخصص و مهارت خود برای آموزش تمامی مهارت‌های این زبان به علاوه نکات فرهنگی مربوط به آن استفاده می‌کند. علاوه بر این، یک معلم زبان فرانسه باید بتواند این مطالب را به زبان آموزان در هر سن و با هر سبک یادگیری‌ای آموزش دهد. ورور به مسیر شغلی زبان فرانسه و ادامه دادن آن به شما این امکان را می‌دهد تا در طیف وسیعی از محیط‌های آموزشی کار کنید. در این مقاله این مسیر و تمام چیزهایی که باید در مورد آن بدانید را به زبان ساده توضیح دادیم.

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد نظرات ۴

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *