کلاس آنلاین زبان فرانسوی با 250 مدرس برتر در هایتاکی، بهترین پلتفرم آموزش زبان آنلاین جلسه آزمایشی رایگان
زبان فرانسه

آزمون DELF زبان فرانسه چیست؟

۵
(۵)

DELF (Diplôme d’Etudes en Langue Française) یک دیپلم رسمی است که توسط وزارت آموزش ملی فرانسه به داوطلبانی که زبان فرانسه برای آنها به عنوان زبان دوم به حساب می‌آید اعطا می‌شود تا سطح مهارت آنها در این زبان را بسنجد. گواهی DELF در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و مادام العمر معتبر است برخلاف سایر آزمون‌های استاندارد زبان که فقط برای ۲ سال اعتبار دارند.


در ادامه می‌خوانید:


 

انواع سطوح DELF چیست؟

برای این آزمون، چهار سطح (A1، A2، B1 و B2) وجود دارد. این سطوح عبارتند از:

 

۱- A1 سطح مبتدی

این سطح، میزان مهارت اولیه شما را در زبان فرانسه شان می‌دهد. با این سطح زبان فرانسه، می‌توانید به روش‌های ساده ارتباط برقرار کنید و به فرانسوی صحبت کنید. به عنوان مثال، می‌توانید خود را معرفی کنید، در مورد یک مکان، سوال بپرسید و در مورد زمان و آب و هوا صحبت کنید. سطح یک در آزمون DELF (DELF A1) نشان دهنده توانایی‌های زبانی در سطح مبتدی است. در این سطح، فرد توانایی‌های ساده‌ای در زمینه‌های مختلف زبان فرانسه دارد.

۱. مهارت شنیداری فرد قادر به درک کلمات و عبارات ساده و روزمره در موضوعاتی مانند خانواده، خرید و سفر است.
۲. مهارت خواندن فرد با داشتن این سطح می‌تواند متون کوتاه و ساده مثلاً آگهی‌ها، فرم‌ها و پیامک‌های کوتاه را درک کند.
۳. مکالمه با این سطح میتوان در زندگی روزمره به زبان فرانسه صحبت کرد و از عبارات و اصطلاحات روزمره فرانسوی استفاده کرد.
۴. نوشتاری با داشتن این سطح، فرد می‌تواند پیام‌ها و یادداشت‌های کوتاه در مورد موضوعات ساده را بنویسد.

در واقع می‌توان گفت که DELF A1 برای افرادی مناسب است که تازه شروع به یادگیری زبان فرانسه کرده‌اند و توانایی‌های زبانی‌شان در سطح مبتدی است. این سطح اغلب برای افرادی مناسب است که تا ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت یادگیری زبان داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: بهترین وب سایت های تعیین سطح زبان فرانسوی

 

۲- A2 سطح ابتدایی

با این سطح زبان فرانسه، می‌توانید برای کارهای ساده زندگی روزمره، به عنوان مثال، سفارش غذا در یک رستوران، خرید بلیط اتوبوس و خرید مواد غذایی، اطلاعات مورد نیاز خود را مبادله کنید.

سطح دو در آزمون DELF (DELF A2) نشان دهنده توانایی‌های زبانی در سطح متوسط-مبتدی است. در این سطح، فرد توانایی‌های متوسط در زمینه‌های مختلف زبان فرانسه دارد.

DELF A2 برای زبان آموزانی مناسب است که در حال یادگیری زبان فرانسه در سطح متوسط مبتدی هستند و توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط است. در واقع، این سطح اغلب برای زبان آموزانی مناسب است که تا ۱۶۰ تا ۲۰۰ ساعت یادگیری زبان داشته‌اند.

 

۳- B1 سطح متوسط

 سطح DELF B1 حداقل شرط لازم برای درخواست شهروندی فرانسه است. در این سطح، شما باید بتوانید در موقعیت‌های روزانه  ارتباط برقرار کنید. با این سطح زبان، می‌توانید نظرات خود را بیان کنید و در مورد موضوعات کلی گفتگوی اساسی داشته باشید. DELF B1 برای زبان آموزانی مناسب است که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط است و می‌خواهند این توانایی‌ها را به سطح پیشرفته برسانند. در حقیقت، این سطح اغلب برای زبان آموزانی مناسب است که تا ۳۲۰ تا ۴۰۰ ساعت یادگیری زبان داشته‌اند.

 

۴- B2 سطح متوسط بالا

در این سطح شما قادر به صحبت به زبان فرانسه در مورد اکثر موضوعات هستید.

 

 

انواع آزمون DELF

 

۱- آزمون DELF Tout Public

DELF Tout Public یکی از انواع آزمون DELF است که برای بزرگسالان (۱۸ سال به بالا) طراحی شده است. “Tout Public” به معنی “عمومی” است، به این معنی که برای همه‌ی افراد بالای ۱۸ سال قابل دسترسی و مناسب است. این آزمون شامل چهار سطح مختلف می‌شود:

 • DELF A1 و A2: برای افرادی که به تازگی شروع به یادگیری زبان فرانسه کرده‌اند و در سطح مبتدی هستند.
  DELF B1 و B2: برای افرادی که در سطح متوسط ​​هستند و می‌خواهند توانایی‌های زبانی‌شان را به سطح پیشرفته ارتقاء دهند.
  هر یک از این سطوح شامل چهار بخش تست هستند: شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری. با قبول شدن در هر یک از این سطوح، شما می‌توانید توانایی‌های زبان فرانسه خود را به صورت رسمی اثبات کنید.

 

۲- آزمون DALF

آزمون DALF یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان فرانسه در سطح بین‌المللی است. DALF مخفف “Diplôme Approfondi de Langue Française” به معنی “مدرک عمیق زبان فرانسه” است. آزمون DALF مناسب برای افرادی است که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح پیشرفته یا بسیار پیشرفته است و می‌خواهند این توانایی‌ها را بسنجند و مدرک بگیرند.

 

۳- آزمون DELF Prim

آزمون DELF Prim یکی از مدارک معتبر زبان فرانسه برای کودکان است. این آزمون برای افرادی مناسب است که در دوره‌های ابتدایی تحصیل می‌کنند و می‌خواهند توانایی‌های زبانی‌شان را ثابت کنند. DELF Prim به سه سطح تقسیم می‌شود:

DELF Prim A1.1 این سطح برای کودکانی است که تازه شروع به یادگیری زبان فرانسه کرده‌اند و توانایی‌های زبانی‌شان در سطح مبتدی است.
DELF Prim A1 این سطح برای کودکانی است که در حال یادگیری زبان فرانسه در سطح مبتدی هستند.
DELF Prim A2 این سطح برای کودکانی است که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط ​​است و می‌خواهند این توانایی‌ها را به سطح پیشرفته ارتقاء دهند.

هر یک از این سطوح شامل چهار بخش تست هستند: شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری. با قبول شدن در هر یک از این سطوح، کودکان می‌توانند توانایی‌های زبان فرانسه‌شان را به صورت رسمی تایید کنند و در محیط‌های تحصیلی یا دیگر مراکز آموزشی از این مدرک بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین سوالات تعیین سطح مبتدی و کودکان زبان فرانسه

 

۴- آزمون DELF Junior

آزمون DELF Junior یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان فرانسه برای نوجوانان و جوانان است. DELF Junior اختصاص دارد به دانش‌آموزان و نوجوانانی که در مراحل مختلف آموزشی هستند و می‌خواهند توانایی‌های زبانی‌شان را بررسی کنند. DELF Junior به همان شکلی که DELF برای بزرگسالان است، به چهار سطح تقسیم می‌شود:

DELF Junior A1 برای زبان آموزانی مناسب است که در حال یادگیری زبان فرانسه در سطح مبتدی هستند.
DELF Junior A2 برای زبان آموزانی است که تازه به مرحله متوسط ​​یادگیری زبان فرانسه رسیده‌اند.
DELF Junior B1 مخصوص زبان آموزانی است که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط بوده و می‌خواهند این توانایی‌ها را به سطح پیشرفته ارتقاء دهند.
DELF Junior B2 این آزمون برای زبان آموزانی است که توانایی شرکت در بحث‌ها و مکالمات پیچیده و تخصصی در موضوعات مختلف را دارند.

هر یک از این سطوح شامل چهار بخش تست هستند: شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری. با قبول شدن در هر یک از این سطوح، زبان آموزان و نوجوانان می‌توانند توانایی‌های زبان فرانسه‌شان را بسنجند و از این مدرک در مسیر تحصیلی و شغلی‌شان بهره‌مند شوند.

 

۵- آزمون DELF Scolaire

آزمون DELF Scolaire (Diplôme d’Études en Langue Française Scolaire) یکی از مدارک مهم زبان فرانسه برای دانش‌آموزان در محیط‌های تعلیمی و مدارس است. این آزمون برای زبان آموزانی مناسب است که می‌خواهند توانایی‌های زبانی‌شان در زبان فرانسه را بسنجند.

DELF Scolaire به چهار سطح مختلف تقسیم می‌شود و هر سطح برای دانش‌آموزان با سطوح زبانی مختلف مناسب است:

DELF Scolaire A1 برای زبان آموزانی که در حال یادگیری زبان فرانسه در سطح مبتدی هستند.
DELF Scolaire A2 مخصوص زبان آموزانی که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط ​​هستند و می‌خواهند این توانایی‌ها را به سطح پیشرفته ارتقاء دهند.
DELF Scolaire B1 برای زبان آموزانی که توانایی‌های زبانی‌شان در سطح متوسط ​​هستند و می‌خواهند به سطح پیشرفته برسند.
DELF Scolaire B2 این آزمون برای زبان آموزانی است که توانایی شرکت در بحث‌ها و مکالمات پیچیده و تخصصی موضوعات مختلف را دارند.

هر یک از این سطوح شامل چهار بخش تست هستند: شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری. با قبول شدن در هر یک از این سطوح، زبان آموزان می‌توانند توانایی‌های زبان فرانسه‌شان را بسنجند و از این مدرک در مسیر تحصیلی و تحصیلات تکمیلی‌شان بهره‌مند شوند.

 

امتیاز لازم برای آزمون DELF چیست؟

DELF چهار مهارت زبانی را ارزیابی می‌کند: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن. مجموع امتیاز این آزمون، شامل ۱۰۰ امتیاز و هر یک از چهار مهارت (بخش) ۲۵ امتیاز است. برای قبولی در آزمون باید ۵۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز (۵۰%) با حداقل ۵ امتیاز از هر چهار بخش را کسب کنید. به عنوان مثال، اگر مجموع امتیاز شما ۷۰ باشد اما از ۲۵ امتیاز بخش اسپیکینگ، فقط ۳ امتیاز کسب کنید، رد می‌شوید.

 

ثبت نام در آزمون DELF

Alliance Française با داشتن ۸۵۰ مکان در ۱۳۷ کشور، این آزمون را تا ۳ بار یا بیشتر در سال برگزار می‌کند. شما می‌توانید آزمون DELF را هر چند بار که بخواهید تا زمانی که قبول شوید، شرکت کنید.

برای ثبت‌نام در آزمون DELF، شما به عنوان داوطلب باید مدارک زیر را آماده کنید:

مدرک شناسایی برای این آزمون باید مدرک شناسایی معتبری مانند پاسپورت یا کارت ملی ارائه دهید.
عکس پرسنلی شما باید یک عکس رنگی هویتی با ابعاد و مشخصات خاص (مانند ۳.۵×۴.۵ سانتیمتر) ارائه کنید. این عکس باید جدید باشد.
فرم ثبت‌نام شما باید فرم ثبت‌نام رسمی آزمون DELF را تکمیل کنید. این فرم شامل اطلاعات شخصی شما و جزئیات ثبت‌نام می‌شود.
مدارک آموزشی قبلی در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود تا مدارک آموزشی قبلی خود را ارائه دهید تا سطح زبان فرانسه‌تان تایید شود.

 

هزینه ثبت نام در آزمون DELF

هزینه این آزمون که به صورت هرساله توسط وزارت علوم فرانسه معین میشود، برای سال ۲۰۲۳ در جدول پایین آورده شده است:

هزینه ثبت نام در آزمون DELF Tout Public
سطح آزمون هزینه به دلار
A1 ۲۴۰
A2 ۲۴۰
B1 ۳۰۰
B2 به بالا ۳۰۰
C1 و C2 (آزمون DALF) ۳۵۵
هزینه ثبت نام در آزمون DELF Junior
سطح آزمون هزینه به دلار
A1 ۱۷۵
A2 ۱۷۵
B1 ۲۰۵
B2 ۲۰۵
هزینه ثبت نام در آزمون DELF Prim
سطح آزمون هزینه به دلار
A1.1 ۱۵۵
A1 ۱۵۵
A2 ۱۵۵

 

آیا ارزش دارد که در آزمون DELF شرکت کنیم؟

چرا در DELF شرکت کنید در حالی که تست های دیگری نیز وجود دارد که ارزیابی می کند که به چه سطحی رسیده اید؟ مطمئناً درست است که نقش DELF این است که به شما درک دقیقی از مهارت‌های زبانیتان بدهد. با این حال، اول و مهمتر از همه، این یک مدرک رسمی است که شما را قادر می‌سازد که در بسیاری از دانشگاه‌ها شرکت کنید.

 

چند مورد از بهترین منابع برای آمادگی برای آزمون DELF

در زیر به معرفی چند مورد از بهترین کتاب های یادگیری زبان فرانسوی برای آمادگی برای آزمون DELF میپردازیم:

برای سطح B1

 • کتاب Le DELF B1 100% Réussite
 • کتاب ABC DELF B1
 • کتاب Réussir le DELF B1

 

برای سطح B2

 • کتاب ABC DELF B2
 • کتاب Le DELF – 100 % réussite – B2
 • کتاب Production écrite DELF B2
 • کتاب ​Production orale DELF B2

 

نکاتی برای کمک به شما در آزمون DELF

چندین نکته وجود دارد که باید هنگام آماده شدن برای آزمون‌های زبان فرانسه از جمله آزمون DELF در نظر داشته باشید که اگر آنها را رعایت کنید، می‌تواند به شما در موفقیت در آزمون کمک کند:

 • از قبل برای آزمون ثبت نام کرده و برنامه ریزی کنید.
 • راهنمای آمادگی برای امتحانات را بخوانید.
 • برای تمرین بیشتر، در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید.
 • با خواندن متون فرانسوی روی بهبود دایره لغات خود تمرکز کنید.
 • در کلاس خصوصی زبان فرانسه شرکت کنید یا از کمک یک معلم خصوصی DELF کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: آیا معلم خصوصی راهی تضمین شده برای موفقیت در امتحان زبان است؟

 

سخن پایانی

آزمون DELF یک آزمون معتبر و شناخته‌شده در زبان فرانسه است که توسط وزارت امور خارجه فرانسه برگزار می‌شود. این آزمون به داوطلبان کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی خود را در چهار حوزه اصلی شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری ارزیابی کنند. با توجه به سطوح مختلف (A1 تا C2) که DELF شامل آنها می‌شود، افراد می‌توانند بر اساس سطح زبانی خود آزمون مناسب را انتخاب کنند.

این آزمون برای دانشجویان، مهاجران، افرادی که می‌خواهند در کشورهای فرانسوی‌ زبان تحصیل کنند و هرکسی که تمایل به ارزیابی مهارت‌های زبان فرانسه‌شان دارد، مناسب است. مدت زمان آزمون DELF بسته به سطح آزمون متفاوت است و شامل بخش‌های مختلفی مانند شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری می‌شود. هر یک از این بخش‌ها از سوالات مختلفی تشکیل شده‌اند که به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند تا توانایی‌های زبانی‌شان را نمایش دهند. با کسب مدرک DELF، فرد می‌تواند مهارت‌های زبان فرانسه‌اش را به صورت رسمی ارزیابی کند و از آن در موقعیت‌های مختلفی مانند تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه‌زبان، مهاجرت و استخدام بهره‌مند شود.

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد نظرات ۵

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *