کلاس آنلاین زبان با 250 مدرس برتر در هایتاکی، بهترین پلتفرم آموزش زبان آنلاین جلسه آزمایشی رایگان
مقالات کاربردی و عمومی

یادگیری زبان های خارجی به کمک هوش مصنوعی

۴.۵
(۱۵)

یادگیری زبان‌های خارجی به کمک هوش مصنوعی چقدر امکان پذیر است؟ باید بگوییم که در عصر حاضر هیچ چیزی غیر ممکن نیست! هوش مصنوعی با ارتقا روش سنتی یادگیری زبان، یعنی آموزش از پایه، تکرار و تمرین، آزمون های دوره‌ای و نهایی به همراه ارائه پایخ نامه آن‌ها، هم انگیزه شما را در طول مسیر حفظ خواهد کرد و هم به معلمان زبان در روند سریعتر آموزش کمک زیادی می‌کند. در ادامه این مقاله از هایتاکی همراه ما باشید تا با روش جدید یادگیری زبان خارجی آشنا شویم.

 

در ادامه می‌خوانید:

 

هوش مصنوعی؛ جدیدترین روش یادگیری زبان خارجی

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای یادگیری زبان جدید تلاش می‌کنند، اما تعداد بسیار کمی از آن‌ها در نهایت به‌طور کامل به زبان خارجی مسلط می‌شوند. کاهش انگیزه، ترس از صحبت کردن در جمع، ناتوانی در برقراری ارتباط با بومیان یک زبان خاص، عدم اطلاع کافی از دانش گرامری و از دست‌ دادن علاقه از دلایلی است که افراد را در میانه راه یادگیری زبان خارجی، منصرف می‌کند.

بیشتر بخوانید: مزایای یاد گرفتن یک زبان جدید چیست؟

فکر می‌کنم تا الان علت کمک گرفتن از هوش مصنوعی روشن شد. تصور کنید یک زبان خارجی را بتوانید با بیست دقیقه مطالعه در روز، در کمتر از یک‌سال فرا بگیرید. هیجان انگیز نیست؟ اما هوش مصنوعی دقیقا چیست؟

هوش مصنوعی یک دستیار آنلاین و قابل دسترس در هر زمان و مکان است که به شما در دوتا یکی کردن پله‌های موفقیت کمک می‌کند! پایه آموزش زبان خارجی به کمک هوش مصنوعی را باید در ترجمه ماشینی که به طور خودکار متن یا گفتار را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه می‌کند، جستجو کرد. اگرچه ترجمه ماشینی از دهه ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۲۹ شمسی) به صورت ابتدایی وجود داشته است، اما با ساخت ابزارهای محبوب ترجمه مانند مترجم گوگل و مترجم مایکروسافت، به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کرده است.

با توجه به رشد جمعیت و تقاضای زیاد برای آموزش تخصصی زبان خارجی، یکی از روش‌های ابداعی شرکت‌های بزرگ، ادغام یادگیری زبان با هوش مصنوعی بوده است. یادگیری با هوش مصنوعی امکان شخصی‌سازی  مطالعه دروس، بررسی دقیق میزان پیشرفت و دسترسی به پشتیبان ۲۴ ساعته و همیشه در دسترس را برای زبان آموزان فراهم می کند.

در حال حاضر، بسیاری از برنامه‌های تلفن همراه در بازارهای آنلاین، می‌توانند به کاربران کمک کنند تا به کمک هوش مصنوعی در مدت زمان کم، یک زبان جدید را یاد بگیرند.

 

تاثیر AI در یادگیری زبان خارجی

هوش مصنوعی (AI) با سرعت زیادی در آموزش و یادگیری نقش پیدا کرده است؛ همانطور که در حال حاضر یک بخش کلیدی در صنایع تجارت الکترونیک، بازاریابی، تولید و خودروسازی محسوب می‌شود. تصور کنید هربار که می‌خواهید دروس آموزشی زبان خارجی را مطالعه کنید، یک یادآور هوشمند نکات دروس قبلی را یادآوری کند، لیستی از ساعات مطالعه شما از هفته گذشته آماده کند، بعد از هر درس، برای مرور بیشتر، آزمونک‌های کوچک  تهیه کند و حتی با شما مکالمه کند! راحت‌تر از روند عادی یادگیری است، این طور فکر نمی‌کنید؟

اما نکته‌ای که باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم این است که هوش مصنوعی به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین معلمان و آموزگاران زبان خارجی شود؛ بلکه می‌تواند نقش یک دستیار مطمئن را برای آموزش کاربردی و سریع ایفا کند.

 

نکات اساسی درباره آموزش زبان به کمک هوش مصنوعی

خوشبختانه هوش مصنوعی می‌تواند در ۴ زمینه اصلی یادگیری پایه (واژگان، درک مطلب، گرامر)، تشخیص صدا برای تلفظ صحیح زبان خارجی، برگزاری آزمون و تصحیح آن‌ها به ما کمک کند:

 

۱- یادگیری اصول پایه زبان

مدل‌های پیشرفته یادگیری ماشینی پیشرفت قابل توجهی در آموزش گرامر، قواعد و سایر اصول زبانی داشته‌اند. به عنوان مثال یک برنامه محبوب یادگیری زبان، نکات مهم هر درس‌ را در کنار فلش کارت‌ و سؤالات چندگزینه‌ای برای یادگیری بهتر واژگان زبان‌آموزان ارائه می‌کند. همچنین برخی از برنامه‌ها از تکرار فاصله‌دار استفاده می‌کنند که در آن درس‌ها در فواصل طولانی و افزایش فاصله بین جلسات تمرین ارائه می‌شوند. این روش برخلاف روش‌های سنتی که چندین درس را در یک دوره فشرده آموزش می‌دهند، به یادگیری پایه دروس کمک می‌کند.

بیشتر بدانید: آیا هوش مصنوعی می تواند اصطلاحات انسانی را درک کند؟

 

۲- تشخیص صدا

این روش برای یادگیری تلفظ کلمات زبان خارجی به زبان مادری بسیار کمک کننده است. به عنوان مثال در یک برنامه با کمک هوش مصنوعی این قابلیت برنامه‌ریزی‌ شده است تا بعد از یادگیری هر لغت، تلفظ صحیح آن را تکرار کنید و یاد بگیرید تا بتوانید به مراحل بعد بروید.

 

۳- برگزاری آزمون و تصحیح آن‌ها

چه چیزی بهتر از این که در یک برنامه هم زبان خارجی یاد بگیرید و هم آزمون بدهید؟ هوش مصنوعی در این زمینه هم کمک‌کننده بوده تا زبان آموزان بتوانند بعد از گذراندن هر سطح از زبان خارجی، در آزمون نهایی آن شرکت کنند، نمره خود را دریافت کنند و نتیجه تصحیح آن را ببینند. این روش علاوه بر راحتی بیشتر، بسیار سریع‌تر از روش‌های سنتی عمل می‌کند.

 

۴- تجزیه و تحلیل

بعضی از زبان آموزان ترجیح می‌دهند سه روز در هفته زبان یاد بگیرند و برخی دیگر تنها آخر هفته را به این کار اختصاص می‌دهند. زمان‌بندی آن سلیقه‌ای است اما مطمئناً همه دوست دارند بدانند چه مدتی از روز خود را در طول هفته به زبان اختصاص دادند، کدام درس‌ها را گذراندند و چقدر تا پایان هر سطح فاصله دارند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این الگوها را شناسایی و در اپلیکیشن‌ها پیاده کرده است تا بتوانید به‌راحتی به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

 

چگونه از هوش مصنوعی برای یادگیری زبان خارجی استفاده کنیم؟

با گسترش روزافزون علم و فناوری، عجیب نیست که بگوییم هوش مصنوعی در هر زمینه‌ای می‌تواند به شما کمک کند. از آموزش لغات زبان خارجی تا گفتگوی متنی با چت‌بات‌ها! چت بات‌ها، ربات‌های هوش مصنوعی هستند که می‌توانید با آن ها وارد گفتگوی متنی یا صوتی شوید و ارتباط برقرار کنید. چت ربات‌های اختصاص‌یافته برای یادگیری زبان به کمک هوش مصنوعی، پاسخ‌های از قبل تنظیم‌شده را در پاسخ پیام‌های شما ارائه می‌دهند و حتی می‌توانند عملکرد مکالمات شما را درجه‌بندی کنند یا نکاتی را در مورد آنچه که باید بهبود دهید ارائه دهند. و بهترین بخش آن؟

اگر از صحبت در جمع یا ارتباط با افراد بومی فرار می‌کنید، این شیوه بهترین گزینه برای تمرین بیشتر و کمک به کاهش اضطراب شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای یادگیری زبان

 

معرفی برنامه های یادگیری زبان به کمک هوش مصنوعی

آموزش زبان از طریق گیمیفیکیشن، یکی از روش‌های سرگرم‌کننده است که در کنار بالا بردن انگیزه زبان آموزان، کاربران را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند.

 

۱- Duolingo

Duolingo محبوب‌ترین برنامه آموزش زبان آنلاین در جهان است و ۳۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. بیش از ۱۰۰ دوره آموزشی به ۳۸ زبان مختلف ارائه می‌دهد و به‌شدت به هوش مصنوعی متکی است. جدیدترین ویژگی دولینگو، استفاده از چت ربات‌ها است که می‌توانید به عنوان یک پشتیبان آموزشی، به آن‌ها پیام بفرستید. الگوریتم برتر آن، امکان ارسال پیام صوتی مانند صدای افراد بومی همان زبان است تا به شما احساس مکالمه با یک فرد واقعی را القا کند.

اپلیکیشن دولینگو

گیمیفیکیشن هسته اصلی سیستم یادگیری زبان در Duolingo است که در هر مرحله، آن را مشاهده خواهید کرد. با گذراندن هردوره، امتیازات بیشتری دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن ها برای باز کردن قفل ویژگی‌های پولی برنامه استفاده کنید.

 

۲- Babbel

Babbel یک برنامه یادگیری زبان و  پلتفرم آموزش الکترونیکی است که دوره‌های آموزشی برای ۱۴ زبان را ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن بیش از ۲۰ میلیون کاربر فعال دارد و برای استفاده در موقعیت‌های واقعی زندگی و تقویت فرآیند یادگیری زبان تمرکز دارد و مشابه Duolingo، از فناوری تشخیص گفتار برای آموزش تلفظ صحیح استفاده می‌کند.

Babbleبهترین برنامه یادگیری تعاملی زبان روسی (یادگیری با دوستان)علاوه بر این، این برنامه آزمون‌های آنلاین برای کاربران ارائه می‌کند تا مهارت‌های چهارگانه شنیداری، نوشتاری و گفتاری را ارزیابی کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی تست‌ها را درجه‌بندی و نمره‌گذاری می‌کنند.

مهم‌ترین ویژگی بابِل، قابلیت Review Manager است که کلمات و عباراتی را که در دروس قبل یاد گرفته‌اید، برای تکرار در طول روز به شما یادآوری می‌کند. این روش که با کمک الگوریتم هوش مصنوعی انجام می‌شود، مبتنی بر روش تکرار فاصله‌دار است به این معنی که هدف آن انتقال کلمات از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت از طریق بازه‌های زمانی تعیین‌شده برای تکرار و مرور است.

 

۳- Memrise

برنامه یادگیری زبان انگلیسی Memrise با ۵۰ میلیون کاربر، دوره‌های آموزشی زبان را با کمک هوش مصنوعی به ۲۳ زبان ارائه می‌دهد.

ویژگی منحصر به فرد اپلیکیشن یادگیری زبان مِمریس، ابزار تشخیص اشیا آن است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا از اشیا مختلف عکس بگیرند و هوش مصنوعی نام آن را به زبان انتخابی زبان آموزان بازگو کند.

نکته تکمیلی: برنامه‌های کاربردی یادگیری زبان با هوش مصنوعی، تجربه شخصی‌تری را برای زبان آموزان فراهم می‌کنند و برای مدیریت و برقراری ارتباط با حجم زیادی از داده‌ها در زمان، کاربردی هستند. به این ترتیب، می‌توانند با غلبه بر موانعی که هنگام یادگیری زبان دوم با آن‌ها مواجه می‌شوید، در آموزش اصولی، نقش مهمی ایفا کنند.

 

معرفی بهترین سایت یادگیری زبان با هوش مصنوعی

در این قسمت، وب سایت برتر هوش مصنوعی را معرفی می‌کنیم که می تواند زندگی شما را راحت‌تر کند: ChatGPT

ChatGPT یک ربات چتِ هوش مصنوعی (AI) است که توسط OpenAI در نوامبر ۲۰۲۲ توسعه یافت و منتشر شد. این ربات، بر اساس الگوریتم مدل‌های بزرگ GPT-3.5 و GPT-4 OpenAI تنظیم‌شده و توجه زیادی را به دلیل پاسخ‌های دقیق واضح در بسیاری از حوزه‌ها (مانند برنامه‌نویسی) با تسلط بر زبان‌های مختلف، به خود جلب کرده است.

اگرچه کارکرد اصلی یک ربات چت، تقلید از یک گفتگوگر انسانی است، اما کاربرد ChatGPT بیشتر از این حرف‌ها است و می‌تواند یک همراه در دسترس در مسیر یادگیری زبان باشد.

chat gpt

لیست زبان هایی که ChatGPT پشتیبانی می کند:

 • انگلیسی
 • اسپانیایی
 • فرانسوی
 • آلمانی
 • ایتالیایی
 • پرتغالی
 • هلندی
 • روسی
 • چینی ها
 • کره ای
 • و بسیاری از زبان‌های دیگر (به زبان‌های ابتدایی این لیست، تسلط بیشتری دارد و اطلاعات آن کاربردی و دقیق‌تر است).

 

مزایای یادگیری زبان های خارجی به کمک هوش مصنوعی

 

۱– تطبیق با نیازهای فردی

هوش مصنوعی داده‌های زیادی را جمع‌آوری می‌کند. هنگامی که تجزیه و تحلیل شود، به عنوان یک ابزار قدرتمند در دستان مربیان برای درک علایق و توانایی‌های فراگیران و طراحی برنامه‌های موثر عمل می‌کند. درروش یادگیری سنتی، پیدا کردن رویکرد مناسب هر زبان آموز برای معلم آن درس، بسیار چالش برانگیز است. اما زمانی که هوش مصنوعی در فرآیند یادگیری ادغام می‌شود، به آموزگار کمک می‌کند تا دروس را با روش‌های جدید و با برنامه‌ریزی طبق نیازهای فردی هر دانش آموز از سطح مبتدی تا پیشرفته، آموزش دهد.

 

۲- بازخورد فوری

با استفاده از پلتفرم یادگیری زبان به کمک هوش مصنوعی، زبان آموزان مجبور نیستند منتظر بمانند تا آزمون‌ها تصحیح شوند. هوش مصنوعی در زمان کوتاه خطاها را نشان داده و راه‌هایی را برای اجتناب از آن‌ها پیشنهاد می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

 

۳– مناسب برای انواع زبان آموزان

برخی از یادگیرندگان از پرسیدن سوال یا دریافت بازخورد در جمع، دوری می‌کنند. در آموزش زبان تخصصی به کمک هوش مصنوعی، مخاطب تنها خود افراد خواهند بود که تا حد زیادی از اضطراب و ترس از حضور در جمع، جلوگیری می‌کند.

 

۴– نقش دستیار برای مربیان

بر خلاف تصور عمومی، پلتفرم‌های یادگیری زبان مبتنی بر هوش مصنوعی، شغل مربیان را از بین نمی‌برند! بلکه در مواردی مانند طبقه‌بندی سطح فراگیران و طراحی روش‌های خلاقانه، نقش پررنگی خواهند داشت.

 

۵– مشارکت عمیق فراگیران

هوش مصنوعی با ویژگی‌های نوآورانه مانند بازی‌، پازل‌ یا سایر فعالیت‌های اکتشافی، بیشتر از یادگیری سنتی زبان آموزان را درگیر فرآیند یادگیری و مشارکت عمیق‌تر خواهد کرد‌.

بیشتر بخوانید: چطور زبان آموز را درگیر موضوع کلاس کنیم؟

 

سوالات متداول

در این قسمت به بررسی سوالات متداول شما درباره آموزش زبان تخصصی با هوش مصنوعی می‌پردازیم:

 

۱- کاربرد اصلی هوش مصنوعی در یادگیری زبان خارجی چیست؟

هوش مصنوعی  یادگیری زبان را با استفاده از ربات‌ها، ترجمه ماشینی و نکات کتاب‌های درسی در قالب دوره‌، افزایش می‌دهد.

 

۲- تاثیر هوش مصنوعی در یادگیری زبان دوم چقدر است؟

هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که یادگیری زبان دوم را برای هر دانش آموز کاملا شخصی سازی کند و زمان و هزینه را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

۳- ظرفیت ‌ها و محدودیت های هوش مصنوعی چیست؟

برخلاف ذهن انسان، هوش مصنوعی نمی‌تواند طنز و احساسات را درک کند. به عبارت دیگر، وقتی هوش مصنوعی با شما صحبت می‌کند یا می‌نویسد، هیچ ایده‌ای ندارد که چه می‌گوید! حتی با وجود اینکه می‌تواند ترجمه هزاران کلمه از زبان‌های دیگر را برای ما فراهم کند، نمی‌تواند بفهمد که معنی ترجمه چیست و چه کاربردی دارد، او فقط اطلاعات را برای شما گردآوری می‌کند.

 

۴- آیا یادگیری زبان خارجی با هوش مصنوعی خوب است؟

اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند مسیر یادگیری را تا حد زیادی هموار کند، اما در نهایت میزان آموزش زبان تخصصی با هوش مصنوعی به خود فرد بستگی دارد.

 

۵- مهم ترین چالش های یادگیری زبان خارجی با هوش مصنوعی چیست؟

عدم برقراری ارتباط با انسان‌ها و ناتوانی در درک احساسات، مهم‌ترین چالش یادگیری زبان خارجی به کمک هوش مصنوعی هستند.

 

۶- به کمک هوش مصنوعی چقدر سریع می توانیم زبان خارجی یاد بگیریم؟

در مدت زمان کوتاه‌ با صرف روزانه ۳۰ دقیقه زمان در اپلیکیشن‌های متکی بر هوش مصنوعی، می‌توانید در کمتر از یک‌سال تا حد زیادی به زبان خارجی مسلط شوید.

یادگیری زبان با هوش مصنوعی

 

۷- آیا هوش مصنوعی می تواند جایگزین مترجم انسانی شود؟

هوش مصنوعی در این زمینه به خوبی انسان‌ها نیست. این زبان قادر به درک ظرافت های یک زبان نبوده و در مواردی، ترجمه های نادرستی ارائه می‌دهد.

 

۸- یادگیری زبان با هوش مصنوعی بهتر است یا یادگیری زبان با معلم خصوصی؟

باید گفت هردو در کنار هم! یادگیری زبان در کنار فردی که این مسیر را طی کرده است، بسیار موثر است. هوش مصنوعی در کنار معلم خصوصی می‌تواند به دریافت سریع‌تر تمارین، تلفظ‌ کلمات و پاسخ‌نامه آزمون‌های زبان، کمک کند.

بیشتر بخوانید:

 

سخن پایانی

یادگیری زبان یک مهارت جدایی ناپذیر برای همه سنین است. یادگیری زبان با هوش مصنوعی یک روش خلاقانه و نو برای زبان آموزان در سراسر دنیاست. فناوری به یادگیری زبان نشاط می‌بخشد و به ما در یادگیری سریع‌ و آسان زبان کمک می‌کند.

یادگیری زبان خارجی به دلیل تاثیرات زیاد آن در زمینه تقویت و سلامت ذهن، افزایش اعتماد به نفس، ارتقا شغلی و ارتباطات بهتر با افراد بومی شهرهای دیگر، به یک مهارت ضروری و جدایی ناپذیر در زندگی تبدیل شده است‌.

در این مقاله تلاش کردیم تا تاثیر هوش مصنوعی بر یادگیری زبان خارجی را از زوایای مختلف بررسی کنیم. در انتها شما به ما بگویید که آیا تجربه یادگیری زبان با هوش مصنوعی را داشته‌اید؟ هوش مصنوعی چه تاثیری در پیشرفت شما داشته است؟

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴.۵ / ۵. تعداد نظرات ۱۵

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *