کلاس آنلاین زبان با 250 مدرس برتر در هایتاکی، بهترین پلتفرم آموزش زبان آنلاین جلسه آزمایشی رایگان
زبان عربی

معرفی مهم ترین و معتبرترین آزمون های زبان عربی

۴.۸
(۵)

با توجه به اهمیت و گستردگی زبان عربی، بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی هستند تا مهارت‌های خود در این زبان را بهبود بخشند. علاوه بر این شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی در حوزه تجارت به افراد متخصص و دارای مهارت در زبان عربی نیازمندند. یکی از روش‌های متداول برای اندازه‌گیری دقت و تسلط فرد به زبان عربی، شرکت در آزمون های زبان عربی است. این آزمون‌ها برای ارزیابی سطح زبان به فرد و سازمان‌ها، اطلاعاتی دقیق‌تر ارائه داده و در صورت نیاز، به او کمک می‌کنند تا در مسیر بهبود آن پیش بروند.

درصورت قبولی در این آزمون های زبان عربی، گواهینامه‌هایی به شما می‌دهند که می‌توانند شما را در بدست آوردن یک شغل در دنیای عربی‌زبانان یا بیرون از آن یاری کنند. اما کدام آزمون را باید بگذرانید؟

 

در ادامه می‌خوانید:

 

چگونه در آزمون زبان عربی موفق شویم؟

 راهکارهای متفاوت زیادی برای موفقیت در آزمون زبان عربی وجود دارد. اما به طور کلی باید مهارت‌های گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن خود را تقویت کنید. برای تقویت مهارت گفتاری و شنیداری، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند گوش دادن به موسیقی و آهنگ‌های عربی، فیلم‌های عربی و سریال‌های عربی، گفتگو با بومی زبانان استفاده کنید و یا در کلاس‌ خصوصی زبان عربی شرکت کنید.

همچنین، برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن، می‌توانید به دنبال متون زبان عربی در حوزه‌های مختلف بگردید و آنها را مطالعه کنید. مثلا رمان‌های عربی را بخوانید و کتاب‌های آموزش زبان عربی را مطالعه کنید. و تمرین نوشتن متون و ترجمه متون به زبان عربی را انجام دهید.

در آزمون زبان عربی، ممکن است با سوالات مختلفی مواجه شوید. بنابراین، مهم است که با سوالات متداول آشنا شده و بتوانید به درستی به آن‌ها پاسخ دهید. برای این کار، می‌توانید از منابع آموزشی مختلفی مانند کتاب‌ها، سایت‌های آموزشی و منابع آموزشی مرتبط استفاده کنید. همچنین تمرین مستمر و پیوسته بسیار مهم است. تمرین منظم می‌تواند با استفاده از منابع آموزشی مختلفی مانند کلاس‌های آموزشی، کتاب‌های درسی، فیلم‌ها و سایر منابع آموزشی کمک زیادی برای موفقیت در آزمون شما باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های یادگیری زبان عربی

مهم ترین ازمون های زبان عربی

 

معرفی مهم‌ترین آزمون‌های بین المللی زبان عربی

هیچ امتحان عربی واحدی وجود ندارد که به طور گسترده توسط همه جا پذیرفته شود. بلکه بدین صورت است که برای اهداف و مخاطبان مختلف، آزمون‌های مختلفی نیز طراحی شده است. در این بخش به برخی از این آزمون‌ها می‌پردازیم. مهم نیست که کدام یک را انتخاب می‌کنید، روال مطالعه شما باید تقریباً برای همه‌ آن‌ها مشابه باشد. بیایید نگاهی کوتاه به بخش‌های مختلف هر امتحان داشته باشیم:

 

۱- آزمون TTC

آزمون TTC

 

دوره TTC عربی مخفف Teacher Training Course in Teaching Arabic (دوره آموزش معلمی در تدریس زبان عربی به عنوان یک زبان خارجی) است. این دوره برای افرادی طراحی شده است که به تدریس زبان عربی علاقه‌مندند. این دوره، به صورت حضوری در برخی از مراکز آموزش زبان عربی در داخل و خارج از کشور و یا به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این دوره، مهارت‌های مورد نیاز جهت تدریس زبان عربی به دانش‌آموزان را آموزش می‌دهند و افرادی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، می‌توانند در موسسات آموزشی مختلف به عنوان مدرس زبان عربی فعالیت کنند.

بیشتر بخوانید: مدارک و گواهینامه های مورد نیاز برای معلم زبان عربی شدن

اگر می‌خواهید بدانید که آیا دوره TTC برای شما مناسب است یا خیر سوالات زیر را از خود بپرسید.

آیا شما یک معلم مبتدی یا با تجربه هستید که به دنبال ارتقای دانش و مهارت‌های تدریس خود هستید؟ آیا سطح زبانی شما B1 و بالاتر است؟ آیا شما در سطح ابتدایی، متوسطه یا پیشرفته تدریس می‌کنید؟ آیا به دنبال اثبات دانش و مهارت‌های خود در زمینه تدریس زبان هستید؟ آیا به دنبال گواهینامه معتبر بین‌المللی در زمینه تدریس زبان هستید؟

اگر پاسخ شما بله است، دوره TTC می‌تواند برای شما مناسب باشد. این دوره برای معلمانی با هر سطح تجربه و هر سطح زبانی که به دنبال بهبود و ارتقای دانش و مهارت‌های تدریس زبان خود هستند، مناسب است. این دوره برای معلمانی که به دنبال ارتقای دانش و مهارت‌های تدریس خود هستند، بسیار مناسب است و لازم به ذکر است که سرفصل‌های این آزمون در اکثر آموزشگاه‌ها مشابه است.

بنابراین، دوره TTC عربی به عنوان یک دوره حرفه‌ای برای معلمانی که می‌خواهند دانش و توانایی خود در حوزه آموزش و یادگیری زبان را بهبود بخشند و یا به دنبال گواهینامه معتبر بین‌المللی هستند، مناسب است. این دوره به ویژه برای معلمانی که در کشورهای عربی فعالیت می‌کنند، توصیه می‌شود. سطوح مختلف آزمون TTC همچنین به معلمان با سطح‌های مختلف آموزشی اجازه می‌دهد تا دانش و توانایی خود را در حوزه آموزش و یادگیری زبان ارزیابی کنند و در صورت لزوم بهبود‌ آن‌ها را اعمال کنند.

لازم به ذکر است که این آزمون در سه سطح برگزار و این سه سطح بر اساس سیستم سطوح زبانی آموزش عالی اروپا (CEFR) تدوین شده است که از سطح A1 تا C2 مشخص شده‌اند. سطح اول TTC عربی با سطح A1 و A2 CEFR، سطح دوم با سطح B1 و B2 CEFR و سطح سوم با سطح C1 و C2 CEFR معادل است.

دوره TTC عربی هر سال توسط دانشگاه‌های امام صادق، دانشگاه ادیان و مذاهب و همچنین به طور ویژه در برخی از آموزشگاه‌های زبان داخل ایران برگزار می‌گردد.

 

۲- آزمون ACTFL

آزمون ACTFL

 

دستورالعمل‌های مهارت ACTFL توسط سازمانی متشکل از مربیان، مدیران و متخصصان زبان در تمام بخش‌های ایالات متحده ایجاد شده است. این سازمان در همه زبان‌ها مهارت را بر اساس آنچه که کاربر زبان می‌تواند در این زبان در سناریوهای ارتباطی دنیای واقعی انجام دهد، تعریف می‌کند. دستورالعمل‌های مهارتی ACTFL، روش خاصی برای یادگیری یا برنامه درسی مشخصی تجویز نمی‌کند، بلکه در عوض توانایی‌های زبانی زبان‌آموز در دنیای واقعی را مورد سنجش قرار می‌دهد. در این سنجش، مهارت زبان از طریق چندین آزمون ارزیابی می‌شود که شامل مهارت‌های گفتاری، نوشتاری، خواندن و شنیداری فرد می‌باشد.

تست ACTFL توانایی‌های زبان کاربر را با استفاده از چهار سطح مهارت اصلی (مبتدی، متوسط، پیشرفته و برتر) تقسیم‌بندی می‌کند که سه سطح  مبتدی، متوسط و پیشرفته هر کدام شامل سه سطح فرعی (Low، Mid و High) هستند.

بیشتر بخوانید:

بخش نوشتن: آزمون مهارت نوشتاری ACTFL (WPT) یک آزمون اینترنتی است که توانایی نوشتن زبان‌آموز را در زبان عربی می‌سنجد. در طول آزمون ۲۰ تا ۸۰ دقیقه‌ای، آزمون‌دهنده باید به چهار تا پنج دستور نوشتاری با موضوعات عملی، اجتماعی و حرفه‌ای که حاوی مسائل عمومی یا فرهنگی هستند، پاسخ دهد. آزمون WPT توسط شورای آموزش و پرورش آمریکا از نظر قابلیت اطمینان و اعتبار در سال ۲۰۱۲ مورد بررسی قرار گرفته و کسب اعتبار نموده است.

بخش شنیدن: آزمون مهارت شنیداری ACTFL، توانایی کاربر زبان برای درک زبان گفتاری در هر یک از اشکال آن را ارزیابی می‌کند. در طول این آزمون آنلاین که می‌تواند ۵۰ تا ۱۲۵ دقیقه طول بکشد، شنونده به چندین نمونه صوتی گوش داده و به سوالات چند گزینه‌ای در مورد‌ آن‌ها پاسخ می‌دهد.

دستورالعمل‌های مهارت شنیداری ACTFL برای زبان عربی می‌گوید که داوطلبان آزمون باید عربی را حداقل با یک گویش عربی یا ترکیبی از لهجه‌ها، بسته به زمینه، بفهمند. شنوندگان برای اجرای خوب نیازی به تسلط یکسان بر همه اشکال گفتاری عربی ندارند.

بیشتر بدانید: معرفی لهجه های مختلف زبان عربی + نمونه تلفظ از انواع لهجه ها

بخش خواندن: آزمون مهارت خواندن ACTFL (RPT) ارزیابی دقیقی است که توانایی خواندن را بر اساس دستورالعمل‌های مهارت ACTFL – 2012 ارزیابی می‌کند. این آزمون ۵۰ تا ۱۲۵ دقیقه طول می‌کشد و به صورت خودکار نمره‌گذاری می‌شود و تقریباً بلافاصله پس از پاسخ‌دهی، نتیجه را به آزمون گیرنده اعلام می‌کنند.

شرکت کنندگان در آزمون زبان عربی باید دو مهارت در خواندن را از خود نشان دهند. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 •  شناخت مؤلفه‌های زبانی (مانند حروف، کلمات، رابط‌ها و علائم نگارشی)
 •  درک معنای متون

بخش گفتار: ACTFL دو آزمون برای ارزیابی توانایی‌های گفتاری ارائه می‌دهد:

 •  مصاحبه مهارت شفاهی (OPI)
 •  مصاحبه مهارت شفاهی کامپیوتری (OPIC).

این آزمون‌ها از ساختار خاصی پیروی می‌کنند تا تصویری از سطح گفتار به دست آید و یک ارزیاب از آن برای تعیین حداکثر سطح مهارت پایدار گوینده استفاده کند. شرکت‌کنندگان، آزمون OPI را از طریق یک مصاحبه تلفنی زنده می‌گذرانند. OPIC یک مصاحبه کننده کامپیوتری به شکل آواتار دارد.

در آزمون‌های گفتاری مانند همه زبان‌ها، در سطح برتر، شرکت‌کننده باید توانایی مذاکره خود در زمینه‌های غیررسمی و رسمی را در حین صحبت کردن به زبان عربی نشان دهند.

ثبت نام برای این آزمون توسط سایت ACTFL صورت می‌گیرد ولی متاسفانه دسترسی به آن برای ایرانیان محدود شده است.

 

۳- آزمون ALPT

آزمون ALPT

 

آزمون ALPT یا آزمون مهارت زبان عربی Arabic Language Proficiency Test، یک آزمون استاندارد جهانی و کاملا رسمی است که توسط The Arab Academy، یک آموزشگاه زبان خصوصی در قاهره، تهیه شده است. پس از دریافت گواهی این آزمون، می‌توانید برای مقاصد دولتی و دانشگاهی در همه کشورهای عرب زبان، به علاوه چندین کشور آسیایی و آفریقایی برنامه‌ریزی کنید.

 • بخش خواندن: بخش خواندن این آزمون مهارت زبان عربی، برای تحت فشار قرار دادن شما در فکر کردن سریع طراحی شده است. برای امتحان C2 – که سخت‌ترین سطح است – شما ۹۰ سوال چند گزینه‌ای دارید و فقط ۶۰ دقیقه برای خواندن متون و پاسخ دادن به همه سؤال‌ها فرصت دارید. قابل ذکر است که از زبان‌آموز انتظار نمی‌رود که با فرهنگ عرب یا اسلام آشنا باشد، زیرا این آزمون به گونه‌ای طراحی شده است که در سطح بین المللی قابل اجرا باشد.
 • بخش شنیداری: از آنجایی که گوش دادن، به طور طبیعی، بیشتر از خواندن طول می‌کشد، بخش شنیداری ALPT شصت دقیقه به شما وقت می‌دهد تا از ۳۸ سوال را پاسخ دهید. شما از نظر دانش خود در مورد زبان آکادمیک و غیر آکادمیک مورد آزمایش قرار خواهید گرفت، اگرچه همه‌ آن‌ها به زبان عربی استاندارد مدرن خواهند بود. همچنین یک بخش “ساختار” جداگانه برای ALPT وجود دارد که در آن به مدت ۶۰ دقیقه دیگر سوالات مربوط به نحو و ترتیب کلمات را پاسخ خواهید داد.
 • بخش نوشتاری: در مقایسه با سایر بخش‌های سریع آزمون، برای این آزمون وقت خوبی در اختیار دارید. در این آزمون یک سوال در مقابل شماست که برای پاسخ به آن یک ساعت وقت در اختیار دارید. رایانه پاسخ شما را بر اساس سوالات بخش‌های قبلی تنظیم می‌کند، بنابراین مطابق سؤالات ریدینگ و شنیداری که پاسخ داده‌اید، ممکن است مجبور باشید متنی درباره موضوعی انتزاعی و پیچیده مانند اخلاق یا فناوری بنویسید.
 • بخش گفتار: امتحان اسپیکینگ ALPT بصورت زنده از طریق ارتباط اسکایپ با یک استاد معتبر انجام می‌شود و به شکل یک مصاحبه است که حداقل پانزده دقیقه زمان می‌برد.

مصاحبه کننده ابتدا به شما آرامش می‌دهد و مطمئن می‌شود که می‌توانید صدایش را به وضوح بشنوید. سپس، سوالات جالبی در مورد شما و آنچه در مورد مسائل مختلف در جهان فکر می‌کنید می‌پرسد. از آنجایی که این آزمون، یک آزمون انطباقی و یکپارچه است، اگر متوجه شوند که شما در بخش‌های قبلی آزمون، دچار مشکلات قابل توجهی هستید، به موضوعات ساده‌تر یا متفاوتی می‌پردازند تا به شما استرس بیشتری وارد نشود.

این آزمون در تعداد کمی از آموزشگاه‌های زبان داخل ایران نیز برگزار می‌گردد.

 

۴- آزمون CIMA

آزمون CIMA

 

CIMA (Certificat International de Maîtrise en Arabe یا گواهی بین المللی برای مهارت زبان عربی) آزمونی است که توسط موسسه جهان عرب در پاریس نوشته شده است.

این آزمون کاملاً جدید است و به تازگی در سال ۲۰۱۸ بوجود آمده و در حال حاضر در مدارس و مراکز امتحانی در سراسر اروپا و خاورمیانه در دسترس می‌باشد. این آزمون در دو بخش  «cima+1» و «cima+2» برگزار می‌شود، که در آن ابتدا از سطوح A1-B2 و سپس از سطوح B2-C2 سنجش صورت می‌گیرد.

 • بخش خواندن: آزمون CIMA شما را با ۳۵ سوال برای خواندن آزمایش می‌کند و ۴۵ دقیقه زمان به شما می‌دهد. همچنین این آزمون چند گزینه ای بوده و هر سوال فقط سه پاسخ ممکن دارد. بخش خواندن این آزمون با تمرکز بر درک زبان روزمره طراحی شده است، بنابراین ممکن است با سؤالاتی در مورد تبلیغات، آگهی‌ها، منوها و جدول زمانی روبرو شوید.
 • بخش شنیدن: در امتحان CIMA، به مونولوگ‌ها و دیالوگ‌ها در مورد انواع محتوا گوش خواهید داد. طراحان سوال، بسیار خلاق هستند، بنابراین در روز آزمون ممکن است مکالمات تلفنی، مسائل تجاری و یا حتی برنامه‌های رادیویی را بشنوید. این آزمون حدود ۳۵ دقیقه طول می‌کشد و طی آن چیز تکراری نمی‌شنوید.
 • بخش نوشتن: اگر در آزمون CIMA شرکت کنید، باید سه کار را انجام دهید: توصیف مختصر یک تصویر، پاسخ دادن به یک متن یا ایمیل غیررسمی، و نوشتن یک پاراگراف مختصر در مورد یک سؤال در مورد زندگی روزمره، مانند سازماندهی فضای اداری یا وظایفی که به عهده دارید.
 • بخش گفتاری: بخش اسپیکینگ CIMA کاملاً شبیه به آزمون آیلتس برای زبان انگلیسی است، اگرچه شاید کمی سخت‌تر باشد. ابتدا، به مدت دو دقیقه با مصاحبه کننده در مورد مسائل معمولی زندگی روزمره، معرفی خود و غیره به زبان عربی صحبت خواهید کرد. سپس با مقداری زمان برای آماده سازی، در یک نمایش نقش آفرینی شرکت خواهید کرد،. پس از آن، بدون هیچ گونه آمادگی، ممتحن از شما یک سوال انتزاعی‌تر مانند “چه چیزی یک کشور را برای زندگی در آن دلپذیر می‌کند؟” می‌پرسد و باید در پاسخ، یک مونولوگ سه دقیقه ای ارائه دهید که در آن احساسات خود را بیان و توجیه کنید.
در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی‌گردد و برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای ترکیه، ارمنستان و … مراجعه نمایید.

 

۵- آزمون CAT

آزمون CAT

 

گواهینامه آموزش زبان عربی (CAT)The Certificate in Arabic Teaching آکادمی کورینیوم دارای یک دوره ماژولار آنلاین برای معلمان زبان عربی به عنوان زبان دوم است که در سطح جهانی برای معلمان و علاقه‌مندان به زبان عربی در دسترس است. این دوره به زبان‌های عربی و انگلیسی تدریس می شود و می‌تواند به عنوان یک مدرک آموزشی مستقل یا برای توسعه حرفه ای مستمر استفاده شود. CAT بر اساس روش شناسی TESOL طراحی شده است و فرصتی منحصر به فرد برای شرکت کنندگان در دوره فراهم می‌کند تا در آموزش‌های تعاملی شرکت کرده و مهارت خود را توسعه دهند.

ماژول‌های این دوره می‌توانند به هر ترتیبی اخذ شوند. CAT به شما در تقویت مهارت‌های آموزش زبان عربی، توسعه حرفه‌ای و در آموزش زبان عربی کمک می‌کند. این دوره بین المللی به شما ارتباطات حرفه‌ای با افراد با زمینه‌های مختلف را فراهم می‌کند و شرکت کنندگان تا به امروز از شش قاره مختلف در این دوره شرکت کرده‌اند.

همچنین کورینیوم یک نسخه فقط به زبان عربی از CAT توسعه داده است که برای مشتریان فردی و شرکتی مناسب است.

علاقه مندان به دریافت این گواهینامه می‌توانند از سراسر دنیا، با ثبت نام در سایت آکادمی کورینیوم برای شرکت در این دوره و دریافت گواهینامه‌ی آن اقدام نمایند.

 

۶- آزمون مهارت زبان عربی

آزمون مهارت زبان عربی

 

آزمون مهارت زبان عربی تحت نظر اتاق بازرگانی و صنایع اسلامی (ICCI) برگزار می‌شود. این اتاق شامل ۵۶ عضو است که ۲۲ کشور عربی و ۳۴ کشور آفریقایی در آسیا و آفریقا را شامل می‌شود. اما نهاد دیگری نیز از این آزمون حمایت می‌کند و آن وزارت امور دینی اندونزی است. وزارت امور دینی اندونزی با آکادمی عرب توافق همکاری در خصوص استفاده از آزمون مهارت زبان عربی در دانشگاه‌ها، موسسات و مدارس دارد. این آزمون در ایران توسط برخی آموزشگاه‌های زبان و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌گردد.

این آزمون شامل ۶ مهارت شنیداری، درک مطلب، خواندن، ساختار، نوشتار و گفتار، که استاندارد جهانی برای سنجش دانش داوطلبان در زبان عربی است، می‌باشد. این آزمون بهترین آزمون زبان عربی آنلاین و برای تمامی سطوح منعطف است. دوره‌های فراگیر و مناسبی دارد که هر داوطلبی می‌تواند خود را به چالش کشیده و شانس قبولی خود را افزایش دهد. به طور کلی آزمون مهارت زبان عربی از پنج بخش تشکیل شده است:

 • شنیداری
 • خواندن
 • دستور زبان
 • نوشتاری
 • گفتاری

برای شرکت در آزمون مهارت زبان عربی، نیاز است که داوطلبان یک رایانه با اتصال به اینترنت با کیفیت داشته باشند. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می‌شود و برای شرکت در آن، به اینترنت با کیفیت مناسب نیاز است. علاوه بر این، برای بخش شنیداری نیاز به هدفون و برای بخش خواندن نیاز به میکروفون دارید که باید اطمینان حاصل کنید که این لوازم جانبی به درستی عمل می کنند.

آزمون مهارت زبان عربی هر سال توسط دانشگاه‌های قم، دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین در برخی از آموزشگاه‌های زبان داخل ایران برگزار می‌گردد.

 

استاندارد ارزیابی مهارت زبان (CEFR)

استاندارد ارزیابی مهارت زبان (CEFR)

 

Common European Framework of Reference یا CEFR معیاری استاندارد برای تشخیص سطح افراد در یادگیری زبان‌های خارجی است. سازمان‌ها، دانش‌آموزان و متخصصان می‌توانند یک آزمون مهارت عربی را که بر اساس چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) نمره‌گذاری شده است، مبنا قرار دهند. این سیستم امتیازدهی در اروپا، رایج بوده و برای سازمان‌ها و افراد با روابط بین‌المللی مزایایی به همراه دارد.

آزمون های زبان عربی که در مقیاس CEFR نمره گذاری شده‌اند از شش سطح مرجع مشترک استفاده می‌کنند. نمرات A1 و A2 با کاربران پایه مطابقت دارد. سطوح B1 و B2 نشان دهنده زبان‌آموزان متوسط‌تر هستند، در حالی که امتیازات C1 و C2 برای رتبه بندی زبان‌آموزان حرفه‌ای‌تر است.

بیشتر بخوانید: سایت های تعیین سطح زبان عربی

 

معرفی آزمون‌ داخلی زبان عربی

 

آزمون اشتمال

آزمون اشتمال

 

آزمون اشتمال عربی یا به عبارت کامل “الاختبار الشامل لتقویم المهارات اللغویه” یک آزمون بین المللی سنجش مهارت‌های زبان عربی است که در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف شناخته شده است. هدف این آزمون سنجش مهارت‌های چهارگانه زبان عربی شرکت کنندگان است. این آزمون به عنوان آزمون مهارت‌های زبان عربی، مشابه آزمون تافل زبان انگلیسی است. اخیراً وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با جایگزینی این آزمون با آزمون تافل زبان انگلیسی برای دانشجویان برخی رشته‌های دانشگاهی مرتبط با زبان عربی موافقت کرده است.

آزمون اشتمال عربی یک آزمون زبان است که به منظور سنجش مهارت‌های چهارگانه زبان عربی در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ارائه می‌شود. این آزمون با نام‌های مختلفی مانند “شامل”، “الکفاءه اللغویه” و “آزمون بسندگی زبان عربی” نیز شناخته می‌شود.سازمان سنجش با به رسمیت شناختن این آزمون و تطبیق معیارهای مورد نظر از جهت ساختار و اعتبار، گواهینامه قبولی در آن را به عنوان مستند علمی برای برخی رشته های تحصیلات تکمیلی در همه مراکز آموزش عالی و نیز مدرک حرفه ای برای استفاده های شغلی، معرفی خواهد کرد.

هدف اصلی آزمون اشتمال، سنجش میزان مهارت زبان عربی شرکت‌کنندگان در مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن است. این آزمون با توجه به سطح زبانی شرکت‌کنندگان در سطوح مختلفی اعم از آموزش پیش دانشگاهی، دانشگاهی و پسادانشگاهی ارائه می‌شود.

از جمله دلایل مهم انجام این آزمون می‌توان به بهبود کیفیت آموزش زبان عربی و ارتقای سطح آن در دانشگاه‌ها، شناسایی نقاط ضعف و قوت در مهارت‌های زبانی شرکت‌کنندگان و سهولت در ادامه تحصیل در دوره‌های بالاتر در دانشگاه اشاره کرد.

آزمون اشتمال

 

همانطور که گفته شد آزمون اشتمال شامل چهار بخش اصلی است:

 • بخش خواندن: در این بخش، زبان‌آموزان باید متونی را که از سطح متوسط تا پیشرفته هستند، بخوانند و به سوالاتی که مرتبط با‌ آن‌ها هستند، پاسخ دهند.
 • بخش شنیدن: در این بخش، زبان‌آموزان باید به فایل‌های صوتی گوش دهند و به سوالاتی که مرتبط با‌ آن‌ها هستند، پاسخ دهند.
 • بخش نوشتن: در این بخش، زبان‌آموزان مقاله یا نامه‌ای می‌نویسند که به یک موضوع خاص مرتبط است.
 • بخش گفتاری: در این بخش، زبان‌آموزان باید به سوالاتی که پرسش می‌شوند، پاسخ دهند و نمره‌ی‌ آن‌ها بر اساس مهارت‌های گفتاری‌شان ارزیابی می‌شود.

غیر از موارد فوق، آزمون‌های اشتمال دارای بخش‌هایی برای ارزیابی موارد زیر هستند:

 • سطح اطلاعات نسبت به قواعد زبان عربی (صرف و نحو و بلاغت)
 • متون درک مطلب
 • فهم معانی واژگان، متضاد، مترادف
 • فهم اصطلاحات زبانی و ضرب المثل‌ها
 • ترجمه (عربی به فارسی)
 • تعریب (فارسی به عربی)

برای آمادگی در آزمون اشتمال، می‌توان از منابع مختلفی استفاده کرد. به‌طور کلی، بسته به سطح زبانی شما و هدف نهایی از شرکت در آزمون، می‌توان از منابع آموزشی و تمرینی متنوعی بهره‌مند شد. در ادامه، چند منبع معمول برای آمادگی برای آزمون اشتمال آورده شده است:

 • منابع رسمی دانشگاه تهران: دانشگاه تهران کتاب‌های آموزشی رسمی برای آمادگی در آزمون اشتمال ارائه می‌دهد که می‌توانید از‌ آن‌ها استفاده کنید.
 • کتاب‌های درسی زبان عربی: برخی از کتاب‌های درسی زبان عربی شامل تمریناتی هستند که می‌توانند در آمادگی برای آزمون اشتمال مفید باشند.
 • کتاب‌های آزمون اشتمال: برخی ناشران کتاب‌های آموزشی و تمرینی برای آزمون اشتمال تهیه کرده‌اند که می‌توانید از‌ آن‌ها استفاده کنید.
 •  سایت‌های آموزشی: سایت‌های آموزشی مختلفی برای زبان عربی وجود دارند که می‌توانند در آمادگی شما برای آزمون اشتمال مؤثر واقع شوند.
 • دوره‌های آموزشی آنلاین: بسیاری از دوره‌های آموزشی آنلاین، مانند دوره‌های موجود در Coursera و Udemy می‌توانند در آمادگی برای آزمون اشتمال مفید باشند.

همچنین برای آمادگی بیشتر شرکت‌کنندگان در آزمون اشتمال، مراکز آموزشی و آموزشگاه‌های مختلف، کلاس‌هایی با محتوای آموزشی مناسب برای آزمون اشتمال برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها شامل آموزش گرامر، واژگان، خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه هستند.

این آزمون هر سال توسط دانشگاه‌های تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه ادیان و مذاهب و همچنین به طور ویژه در برخی از آموزشگاه‌های زبان برگزار می‌گردد.

 

سخن آخر

در این مقاله ابتدا به اهمیت یادگیری زبان عربی و سپس به معرفی آزمون‌های خارجی و داخلی زبان عربی پرداختیم. همانطور که گفته شد این آزمون‌ها هر کدام برای هدف متفاوتی از دیگری، برای شما کارایی خواهند داشت. اما مسیر آمادگی برای قبولی در‌ آن‌ها تفاوت چشمگیری با هم ندارند. با یک برنامه ریزی درست و مشاوره درست و انگیزه کافی، می‌توانید در یک مسیر مطمئن مدرک مورد نیازتان را کسب کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. با هایتاکی در ارتباط باشید.

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد نظرات ۵

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *