زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن ها و کارتون های جذاب

۴.۵
(۱۱)

دوست دارید زبان آلمانی را با یک روش جذاب و در عین حال کاربردی یاد بگیرید؟

یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن و کارتون است. در هر سطحی از زبان آلمانی که باشید می‌توانید کارتون‌های آلمانی جذابی ببینید و همزمان زبان آلمانی خود را نیز تقویت کنید.

در ادامه می‌خوانیم:

 

چرا باید انیمیشن های آلمانی زبان را ببینیم؟

شاید برای یادگیری زبان آلمانی در قدم اول سراغ کلاس‌های تدریس خصوصی زبان آلمانی یا کلاس عمومی رفته باشید. به نظر می‌رسد خوب شروع کرده‌اید! اما کمی که پایه‌های اولیه این زبان را گرفته‌اید، شرکت در کلاس کافی نیست. برای آن که هر روز پیشرفتی داشته باشید، باید خودتان را در زبان آلمانی غرق کنید؛ و تا می‌توانید با زبان آلمانی وقت بگذرانید. به ویژه اگر قصد دارید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان آلمانی شرکت کنید.

اگر سطح زبان آلمانی شما در حد فرامبتدی یا متوسط باشد، می‌توانید تماشای فیلم برای یادگیری زبان آلمانی را شروع کنید. اما اگر در سطح مبتدی هم هستید، نگران نباشید. لازم نیست بیشتر صبر کنید. کارتون‌ها و انیمیشن‌های زبان آلمانی شما را به یک دنیای جذاب و دوست‌داشتنی می‌برند، و می‌توانید همزمان با لذت بردن از وقتتان، مهارت‌های زبان آلمانی خود را هم تقویت کنید.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن و کارتون

تا به حال شده که یکی از کارتون‌های مورد علاقه‌تان را چندین بار تماشا کنید؟ این اتفاق کاملاً طبیعی و برای اغلب ما جالب است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن و کارتون کاربردی و مفید باشد، این است که انیمیشن‌ها برای اغلب افراد جذاب و سرگرم‌کننده‌اند. مغز شما وقتی از چیزی لذت ببرد، آمادگی بیشتری برای یادگیری خواهد داشت.

اگر کودک شما هم در حال یادگیری زبان آلمانی است، انیمیشن‌ها و کارتون‌های مورد علاقه‌اش بهترین گزینه برای تمرین و تقویت زبان آلمانی هستند. کودکان به راحتی کارتون‌های مورد علاقه‌شان را بارها و بارها تماشا می‌کنند و خیلی سریع مکالمه‌ها و اصطلاحات به کار رفته در آن را حفظ می‌شوند. تماشای کارتون‌ها، اثر مهمی بر یادگیری زندگی اجتماعی و روش‌های برقراری ارتباط در کودکان دارد. اگر قرار است کودک شما برقراری ارتباط به زبان آلمانی را بیاموزد، کارتون‌ها می‌توانند به خوبی او را برای قرار گرفتن در محیط آلمانی زبان آماده کنند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن برای کودکان

پیشنهاد ویژه
کلاس خصوصی آنلاین زبان
کلیک کنید

 

تعداد زیادی از کارتون‌ها و انیمیشن‌های آلمانی بر اساس افسانه‌های محلی ساخته شده‌اند. بنابراین تماشای آن‌ها شما را با قالب‌های فرهنگی کشور آلمان نیز آشنا خواهد کرد. زبان و بیان واضح کارتون‌ها و جملات کوتاه و ساده، موقعیت خوبی برای یادگیری عمیق‌تر زبان آلمانی و آشنایی بیشتر با کاربرد واژه‌ها در زبان روزمره فراهم خواهد کرد.

در واقع کودک درون بزرگسالان هم به دیدن کارتون علاقه‌مند است. بنابراین تماشای انیمیشن و کارتون را دست کم نگیرید. در هر سطحی که باشید می‌توانید انیمیشن مناسب و جذابی پیدا کنید که فرآیند یادگیری را برایتان ساده‌تر و جذاب‌تر کند. نگاهی به کارتون‌هایی که در ادامه این مقاله آمده است بیندازید و چند مورد را در برنامه‌تان قرار دهید.

 

چطور با تماشای انیمیشن و کارتون زبان آلمانی را یاد بگیریم؟

قدم اول: یک انیمشین یا کارتون آلمانی انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید.

قدم دوم: نسخه دوبله شده یا زیرنویس فارسی کارتون یا انیمیشن آلمانی مورد علاقه‌تان را ببینید (اگر به زبان دیگری مسلط هستید، می‌توانید کارتون را به آن زبان تماشا کنید).

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها به آسانی شما را در خودشان غرق می‌کنند، و ممکن است بعد از چند دقیقه فراموش کنید که هدف شما از تماشای کارتون‌های آلمانی، یادگیری زبان بوده است! اشکالی ندارد، نگران نباشید. با خیال راحت یک بار بنشینید و کارتون را کامل ببینید. اگر نسخه دوبله شده کارتون یا انیمیشن را به زبان فارسی دارید، ابتدا آن را ببینید. در غیر این صورت می‌توانید از زیرنویس فارسی استفاده کنید. از تماشای انیمیشن زبان آلمانی لذت ببرید، داستان را درک کنید، با شخصیت‌ها آشنا شوید، و هیجان و فضای کارتون را تجربه کنید.

بعد از آن که یک بار انیمیشن را دیدید، یک مسیر گام‌به‌گام برای یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن برای خودتان بچینید و آن را دنبال کنید:

  • دفترچه یادداشتتان را بردارید. کلمه‌ها و اصطلاحات آلمانی جدیدی را که یاد می‌گیرید یادداشت کنید.
  • یک بار کارتون را با زیرنویس آلمانی ببینید. به تلفظ‍‌ها دقت کنید و همزمان زیرنویس را بخوانید.
  • دوباره همان انیمیشن آلمانی را بدون زیرنویس ببینید. هر چند بار که دلتان می‌خواهد یک قسمت از کارتون آلمانی را تماشا کنید، یا به عقب برگردید. سعی کنید همه مکالمه‌ها را تشخیص دهید.

بعد از دیدن یک قسمت از انیمیشن، سراغ یادداشت‌هایتان بروید، برای کلمه‌هایی که یاد گرفته‌اید مثال پیدا کنید و با کاربرد آن در جمله آشنا شوید. واژه‌ها را به تنهایی ننویسید، همه جمله شاملِ آن لغت را یادداشت کنید. با این روش هم یک کلمه جدید و کاربرد آن‌ها را می‌آموزید، هم با املای آن آشنا می‌شوید. به گرامر به کار رفته در جمله‌ها نیز توجه کنید و تفاوت زبان محاوره و نوشتاری را درک نمایید.

تماشای انیمیشن آلمانی و یادداشت برداری

 

می‌خواهید بیش‌تر مسلط شوید؟ داستان انیمیشن آلمانی را که دیده‌اید برای کسی به زبان آلمانی تعریف کنید و با او در این مورد گپ بزنید؛ یا در یک فروم، یک شبکه اجتماعی، یا دفترتان، خلاصه‌ای از داستان را بنویسید. حتی می‌توانید کارتون را تعریف و صدای خودتان را ضبط کنید؛ بعد هم یک بار صدای ضبط شده‌‌تان را بشنوید و فکر کنید چه اصلاحاتی نیاز دارد.

فراموش نکنید، یک مرحله مهم از یادگیری زبان آلمانی، تکرار و تمرین است. بنابراین اصطلاحات و واژه‌های آلمانی که یاد گرفته‌اید را پیوسته در مکالماتتان به کار ببرید و آن‌ها را دوره کنید. گاهی هم می‌توانید دوباره سری به کارتون مورد علاقه‌تان بزنید و چند دقیقه را ببینید. در یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن و کارتون، مغز شما همزمان با شنیدن واژه‌ها، تصویری فانتزی و جذاب را هم می‌بیند و با استفاده از دو حس می‌تواند بهتر آن واژه را به خاطر بسپارد.

بعد از تماشای چند انیمیشن آلمانی یا فیلم‌ها و سریال‌های زبان آلمانی، شما گنجینه‌ای از لغت‌های آلمانی در ذهن خواهید داشت که با تصاویر و صحنه‌های به‌یادماندنی ترکیب شده‌اند.

اگر کودک شما با تماشای کارتون، زبان آلمانی را می‌آموزد، خودتان هم در کنارش بنشینید و کارتون‌ها را ببینید. با این روش تماشای انیمیشن‌های آلمانی برای کودکتان هم جذابیت بیشتری خواهد داشت و به او انگیزه می‌دهد. پس از تماشای کارتون، با او در مورد کارتون حرف بزنید. نیازی نیست به زبان آلمانی صحبت کنید، همین که با هم به موضوعات مطرح شده در کارتون برگردید، کمک می‌کند کودکتان به درک بهتری از زبان آلمانی و کاربرد واژه‌ها برسد.

 

بهترین انیمیشن ها برای یادگیری زبان آلمانی

یک دنیای رنگی رنگی و جذاب، کلی موسیقی شاد و داستان‌های جالب یا طنز منتظر شماست!

آماده‌اید که یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن را تجربه کنید؟ پس اجازه بدهید ببینیم صنعت انیمیشن‌سازی آلمان چه چیزهایی برای کودکان آماده کرده است.

 

۱- Der Mondmann

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشورهای سازنده
Moon Man ۲۰۱۲ ۶/۴ ۶۵ دقیقه آلمان – فرانسه – ایرلند

مردِ ماه در سال ۲۰۱۲ در آلمان اکران شد و داستان مردی را روایت می‌کند که روی ماه مشغول زندگی است. یک روز این مرد از زندگی در فضا خسته می‌شود و تصمیم می‌گیرد یک سفر ماجراجویانه را آغاز کند. برای ماجراجویی، چه جایی بهتر از زمین؟!

پیشنهاد ویژه
کلاس زبان از خونه
کلیک کنید

یادگیری زبان آلمانی با انیمیشن der mondmann

 

این انیمیشن جذاب، به سه زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسه، و بر اساس رمانی از تامی اوگِرِر نویسنده فرانسوی ساخته شده است. مردِ ماه در سفر پرماجرای خود به زمین، با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شود، اما دوستانی هم پیدا می‌کند. می‌توانید از زاویه دید مردِ ماه، زمین و انسان‌ها را ببینید و واژه‌ها و اصطلاحات آلمانی کاربردی را یاد بگیرید.

 

۲- Lissi und der wilde Kaiser

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
Lissi and the Wild Emporer ۲۰۰۷ ۵/۱ ۸۵ دقیقه آلمان

یِتی یا مرد برفی، موجودی افسانه‌ای، با سر انسان و بدنی شبیه به بدن خرس است و در کوه‌های هیمالایا زندگی می‌کند. یتی و شیطان با هم قراری می‌گذارند تا زیباترین دختر جهان را بدزدند. این دختر لیسی، پرنسس اتریش، است که در آینده ملکه الیزابت اتریش خواهد شد. در این داستان ماجراجویی یتی برای ربودن پرنسس لیسی و قصه عاشقانه میان آن‌ها را می‌بینید.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای Lissi und der wilde Kaiser

 

این انیمیشن آلمانی بر اساس فیلم‌های اتریشی معروفی با عنوان سیسی ساخته شده است.

 

۳- Ritter Rost

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
Knight Rusty ۲۰۱۳ ۴/۷ ۸۴ دقیقه آلمان

در کشور پادشاهی اسکراپلند همه چیز از ضایعات آهنی ساخته شده است. رباتِ شوالیه زنگ‌زده، روست، با اژدهای مورد اعتمادش، کول، در این کشور زندگی می‌کند. زمانی که موتور اسب روست دزدیده می‌شود، او با چالش‌هایی جدی مواجه می‌شود و عنوان شوالیه‌ای که دارد به خطر می‌افتد. حالا روست باید تلاش کند تا شرافت و عنوانش را باز پس بگیرد. در این راه او باید پادشاهی را از دست یک شاهزاده بدجنس به نام ناول نجات دهد.

انیمیشن زبان آلمانی Ritter Rost

 

۴- Lauras Stern

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
Laura’s Star ۲۰۰۴ ۶/۲ ۸۰ دقیقه آلمان

لورا دختر ۷ ساله‌ای است که همراه خانواده‌اش از یک روستا به شهر آمده است. او در اولین شب زندگی در شهر، ستاره‌ای را می‌بیند که به زمین می‌افتد. لورا بیرون می‌رود و ستاره را در پارک پیدا می‌کند. اما ستاره زنده است و آسیب دیده! لورا سعی می‌کند ستاره را مداوا کند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن Lauras Stern

 

لورا و برادر کوچکش تامی، خیلی زود متوجه می‌شوند که ستاره قدرت‌های خارق‌العاده‌ای دارد. چه هیجان‌انگیز! اما با گذشت زمان، ستاره ضعیف می‌شود و قدرت‌های شگفت‌انگیزش را از دست می‌دهند. لورا و تامی می‌خواهند او را به فضا بازگردانند تا زندگی‌اش را نجات دهند. حالا چالش‌های این خواهر و برادر مهربان آغاز می‌شود.

 

۵- Der 7bte Zwerg

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
The Seventh Dwarf ۲۰۱۴ ۴/۶ ۸۷ دقیقه آلمان

کوتوله هفتم، انیمیشن جذابی است که با الهام از داستان زیبای خفته و سفیدبرفی ساخته شده. در قصر فانتابولاراسا جشن تولد ۱۸ سالگی شاهدختی به نام رز برگزار می‌شود که توسط دلامورتا، پری یخی شیطانی، طلسم شده است. اگر تا نیمه شب چیز نوک‌تیزی به شاهدخت برخورد کند، همه قلمرو پادشاهی برای ۱۰۰ سال به خواب خواهد رفت. بنابراین شاهدخت زرهی به تن می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی با انیمیشن Der 7bte Zwerg

 

پیشنهاد ویژه
انتخاب معلم زبان
کلیک کنید

اما بوبی، کوتوله هفتم، خرابکاری می‌کند و طلسم دلامورتا برآورده می‌شود. حالا فقط یک راه برای باطل کردن این طلسم وجود دارد: یک بوسه با عشق واقعی. بوبی باید کمک کند تا شاهزاده عاشق را بیابند و همه چیز را به حالت عادی بازگردانند.

 

۶- Felidae

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
Felidae ۱۹۹۴ ۷ ۷۸ دقیقه آلمان

Felidae انیمیشنی رازآلود ویژه بزرگسالان است. بنابراین اگر به انیمیشن‌های کودکان علاقه زیادی ندارید، می‌توانید این انیمیشن آلمانی را تماشا کنید.

فرانسیس، گربه‌ای باهوش، همراه صاحبش به محله و خانه جدید و مرموزی نقل مکان کرده است. او خیلی زود متوجه اتفاقات وحشتناک و عجیبی در طبقه بالای خانه می‌شود. فرانسیس در گشت و گذارهایش در طبقه بالا متوجه قتل‌ گربه‌هایی می‌شود که گویا با یک فرقه پنهانی مرتبط است. این گربه خانگی ماجراجو تصمیم می‌گیرد راز این جنایت‌ها را کشف کند و جلوی آن را بگیرد.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن Felidae

 

این انیمیشن، با توجه به این که برای بزرگسالان ساخته شده، مکالمه‌های پیچیده‌تر و پیشرفته‌تری نسبت به انیمیشن‌های کودکان دارد. بنابراین برای افراد با سطح زبان آلمانی بالاتر از متوسط مناسب است. اما مکالمه‌ها با سرعت مناسبی بیان می‌شود و دنبال کردن آن سخت نیست.

 

۷- Tobias Totz und sein Löwe

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشورهای سازنده
Tobias and His Lion ۱۹۹۹ ۶/۴ ۷۲ دقیقه آلمان

توبیاس توتز صاحب یک باغ‌وحش خیلی خاص است که به حیواناتش اهمیت می‌دهد. همه حیوانات او را دوست دارند، از جمله شیری که دوست او نیز به شمار می‌آید. این شیر روز و شب در رؤیای عاشق شدن است. توبیاس تصمیم می‌گیرد به آفریقا سفر کند تا دوست دختری برای شیر بیابد. در مسیر این سفر توبیاس درگیر ماجراهایی درباره کلکسیونرها و قاچاقچی‌های حیوانات می‌شود.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن Tobias Totz

 

با توجه به خط داستانی این انیمیشن آلمانی، واژه‌ها و اصطلاحات کاربردی زیادی به زبان آلمانی یاد خواهید گرفت؛ اسامی حیوانات را به تکرار می‌شنوید و یاد می‌گیرید درباره عادت‌ها و رفتارهای آن‌ها به زبان آلمانی صحبت کنید. این کار برای تقویت مهارت صحبت کردن به زبان آلمانی بسیار موثر است.

 

۸- Die Abenteuer des Prinzen Achmed

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
The Adventures of Prince Achmed ۱۹۲۶ ۷/۸ ۶۵ دقیقه آلمان

ماجراهای شاهزاده احمد، از نخستین انیمیشن‌های تولید شده در جهان به شمار می‌آید و در واقع قدیمی‌ترین انیمیشن در تاریخ سینماست که موجود است. اگر از طرفداران انیمیشن هستید، توصیه می‌کنیم آن را حتماً ببینید. داستان این انیمیشن از افسانه هزار و یک شب گرفته شده و درباره شاهزاده‌ای به نام احمد است. جادوگری یک اسب پرنده را به پیشگاه خلیفه می‌برد، اما حاضر نیست در برابر هیچ مقدار سکه طلا این اسب را به خلیفه بفروشد. در عوض جادوگر، دختر خلیفه را طلب می‌کند.

انیمیشن آلمانی Die Abenteuer des Prinzen Achmed

 

شاهزاده احمد، پسر خلیفه، با ازدواج خواهرش و این جادوگر مخالف است. جادوگر او را ترغیب می‌کند که بر اسب پرنده سوار شود. اسب پرنده شاهزاده احمد را به سرزمینی ناشناخته می‌برد. ماجراهای شاهزاده احمد از همان زمان آغاز می‌شود.

این انیمیشن با تکنیک پویانمایی ضدنور ساخته شده، که در آن ورقه‌های مقوایی و سربی را در برابر نور قرار می‌دادند و عکس می‌گرفتند. سپس این عکس‌ها را کنار هم قرار می‌دادند و از آن فیلم می‌ساختند. ساخت این انیمیشن ۳ سال طول کشیده است.

 

۹- Die sieben Raben

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
The Seven Ravens ۱۹۳۷ ۷ ۵۳ دقیقه آلمان

انیمیشن «هفت کلاغ» بر اساس یک افسانه آلمانی ساخته شده است که برادران گریم، پژوهشگران و زبان‌شناسان پیش‌کسوت آلمانی، آن را گردآوری کرده‌اند. بر اساس این افسانه، دهقانی هفت پسر دارد. پس از هفت پسر، او صاحب دختری می‌شود که بیمار است. بنابراین پسرهایش را برای آوردن آبی شفابخش می‌فرستد. پسرها بازنمی‌گردند و پدر به خیال آن که پی بازیگوشی رفته‌اند، آن‌ها را نفرین می‌کند. این هفت پسر تبدیل به هفت کلاغ می‌شوند. در نهایت، خواهرشان زمانی که بزرگ شد به دنبال برادرانش می‌رود و با کمک نیروهای طبیعت طلسم آن‌ها را باطل می‌کند.

پیشنهاد ویژه
کلاس خصوصی آنلاین زبان
کلیک کنید

یادگیری زبان آلمانی با انیمیشن افسانه ای Die sieben Raben

 

این انیمیشن که به سبک استاپ-موشن ساخته شده است (استاپ-موشن یک تکنیک انیمیشن‌سازی که در آن اشیاء را فریم به فریم حرکت می‌دهند و تصاویر را پشت سر هم می‌چینند)، از قدیمی‌ترین فیلم‌های انیمیشنی بلند در دنیا به شمار می‌آید.

با تماشای این انیمیشن، علاوه بر یادگیری زبان آلمانی و تقویت مهارت شنیداری‌تان، با یکی از افسانه‌های قدیمی آلمان نیز آشنا می‌شوید.

 

۱۰- Die Abenteuer von Pico und Columbus

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشورهای سازنده
The Magic Voyage ۱۹۹۲ ۳/۴ ۸۲ دقیقه آلمان – انگلیس – آمریکا – کانادا – اسپانیا

«ماجراهای پیکو و کلمب» یک انیمیشن فانتزی آلمانی است. این انیمیشن در دل داستان کریستف کلمب و کشف قاره آمریکا، قصه دیگری را جا داده که شخصیت اصلی آن یک کرمِ چوب به نام پیکو است.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن Pico und Columbus

 

در قرن پانزده میلادی، همه فکر می‌کردند زمین تخت است و اگر با کشتی تا لبه جهان بروند، سقوط خواهند کرد. کلمب ابتدا این نظریه را مطرح کرد که زمین باید مکعبی باشد. اما پیکو که یک کرم کوچک است، گوشه مدل مکعبی کلمب از زمین را می‌خورد، و همین اتفاق باعث می‌شود که ایده کروی بودن زمین در ذهن کلمب شکل بگیرد. او پادشاه اسپانیا را متقاعد می‌کند که اجازه بدهد نظریه‌اش را ثابت کند و راهی سفر به هند می‌شود. اما در این سفر قاره آمریکا را کشف می‌کند.

داستان پیکو، کرمی که با کلمب دوست می‌شود را می‌توانید در دل این قصه تاریخی دنبال کنید. با تماشای این انیمیشن، واژه‌های کاربردی زیادی درباره زمین و محیط زندگی می‌آموزید، و با اصطلاحاتی درباره عادت‌های حیوانات و حشرات نیز آشنا می‌شوید.

 

بهترین کارتون ها برای یادگیری زبان آلمانی

حالا نوبت کارتون‌های چند قسمتی آلمانی است. آهنگ تیتراژ کارتون را چندین بار می‌شنوید و کلمه‌ها ملکه ذهنتان می‌شوند. از طرفی با شخصیت‌ها هم مدت طولانی‌تری در ارتباطید و همین به درک بهتر مکالمه‌ها، معنای واژه‌ها و اصطلاحات و نیز فرهنگ کشور آلمان کمک می‌کند.

 

۱۱- Die Sendung mit der Maus

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان کشور سازنده
The Show with the Mouse ۱۹۷۱ تا کنون ۸ ۱۳ فصل – حدود ۲۴۰۰ ۳۰ دقیقه آلمان

برنامه‌ای با حضور موش، یکی از پرطرفدارترین و بامزه‌ترین انیمیشن‌های آلمانی است. هدف این کارتون، آموزش مسائل ساده و روزمره به کودکان است. بنابراین می‌تواند یک گزینه عالی برای شروع یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون باشد. زبان ساده و بیان شمرده و واضح شخصیت‌ها تماشای آن را برایتان ساده خواهد کرد. تعداد قسمت‌ها نیز زیاد است و علاوه بر یادگیری دامنه بزرگی از واژه‌ها و اصطلاحات کاربردی، پیوسته این کلمات را می‌شنوید و تمرین می‌کنید.

تماشای انیمیشن یادگیری زبان آلمانی Die Sendung mit der Maus

 

نیازی نیست تماشای این کارتون آلمانی را از اول شروع کنید. می‌توانید هر قسمتی که دوست داشتید را ببینید و از آن لذت ببرید.

این کارتون جایزه‌های متعددی از جمله جایزه IQ و جایزه دوربین طلایی را نیز به خود اختصاص داده است.

 

۱۲- Käpt’n Blaubär

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان کشور سازنده
Captain Bluebear ۱۹۹۹ ۶/۶ فیلم سینمایی انیمیشنی (و کارتون دنباله‌دار) ۸۵ دقیقه آلمان

کاپیتان بلوبر یک خرس آبی رنگ است (Blaubär به معنای خرس آبی)، که در اصل به عنوان بخشی از برنامه کارتونی آلمانی Die Sendung mit der Maus پخش می‌شود. این کارتون بر اساس کمیک معروف والتر موئرز ساخته شده که ماجراجویی‌های کاپیتان بلوبر را در هفت دریا روایت می‌کند. هر قسمت به خاطراتی از دریانوردی‌ها و ماجراجویی‌های کاپیتان می‌پردازد که او برای سه نوه کوچک خود تعریف می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون Käpt'n Blaubär

 

یک نسخه انیمیشن بلند از این کارتون نیز در سال ۱۹۹۹ به نمایش گذاشته شده است که در آن یکی از دشمنان کاپیتان بلوبر، نوه‌های او را می‌دزد تا از او انتقام بگیرد؛ زیرا کاپیتان سال‌ها پیش، نقشه‌های او را برای تسخیر جهان نقش بر آب کرده است. حالا کاپیتان با دوستش راهی سفری دریایی می‌شود تا نوه‌هایش را پس بگیرد. آن‌ها در این مسیر با چالش‌های زیادی مثل روبه‌رو شدن با دزدان دریایی و تمساح‌ها مواجه می‌شوند.

با تماشای این کارتون جذاب و خنده‌دار می‌توانید اصطلاحات کاربردی زیادی در زبان آلمانی را یاد بگیرید.

 

۱۳- Unser Sandmännchen

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها کشور سازنده
Little Sandman ۱۹۵۹ تا کنون ۶/۴ ۶۱ فصل – بیش از ۲۲هزار قسمت آلمان

مرد شنی کوچک، یک مجموعه داستان تلویزیونی شبانه و کلاسیک برای کودکان است که کودکان آلمانی زیادی سال‌های متمادی پیش از خواب آن را تماشا کرده‌اند. سندمن در واقع شخصیتی افسانه‌ای در بخش‌هایی از اروپاست که افراد را به خواب می‌برد. او شن‌های جادویی‌اش را در چشم‌ها می‌پاشد تا مردم خواب‌های خوب ببینند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون Sandmännchen

 

در ابتدا و انتهای این کارتون یک آهنگ پخش می‌شود و در هر قسمت داستان‌هایی از آدم‌ها و حیوانات روایت می‌شود. به دلیل تنوعی که این کارتون تلویزیونی دارد، می‌توانید با تماشای آن دایره لغات کاربردی خود در زبان آلمانی را به خوبی گسترش دهید.

 

۱۴- Die Biene Maja

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان
کشورهای سازنده
Maya the Honey Bee ۱۹۷۵ – ۱۹۸۰ ۶/۷ ۲ فصل – ۱۰۴ قسمت ۲۴ دقیقه ژاپن
Maya the Bee ۲۰۱۲ – ۲۰۱۷ ۵/۷ ۴ فصل – ۱۳۰ قسمت ۱۲ دقیقه آلمان و فرانسه
Maya the Bee ۲۰۱۴ ۵/۹ فیلم انیمیشن ۸۸ دقیقه آلمان و استرالیا

زنبوری به نام مایا، کتاب داستان کودکانی به زبان آلمانی است که توسط والدمار بونسلز نوشته شده و در سال ۱۹۱۲ منتشر شده است. مایا یک زنبور ماجراجو است که همراه دوستانش ویلی و بقیه حشرات ماجراهایی خلق می‌کند. مایا بزرگ می‌شود و مسئولیت‌پذیری اجتماعی را یاد می‌گیرد.

شرکت انیمیشن‌سازی ژاپنی «نیپون انیمیشن»، یک مجموعه انیمه در ۵۲ قسمت تولید کرده که به زبان‌های زیادی دوبله شده است. اما از آن‌جا که اصل داستان ریشه آلمانی دارد، دوبله آلمانی آن یک گزینه بسیار خوب برای یادگیری این زبان است. انیمه «مایا زنبور عسل» با عنوان «نیک و نیکو» به زبان فارسی دوبله شده، و از کارتون‌های پرطرفدار دهه شصت بود.

یادگیری زبان آلمانی با کارتون Biene Maja

 

زنبوری به نام مایا، نیز مجموعه کارتونی کمدی و کامپیوتری دیگری است که بر اساس همان داستان، توسط آلمان و فرانسه تولید و نسخه آلمانی آن در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ پخش شد.

در سال ۲۰۱۴ نیز یک انیمیشن به زبان انگلیسی و آلمانی ساخته شده که در آن مایا، زنبوری که تازه به دنیا آمده، دوست ندارد از قوانین کندو پیروی کند؛ بنابراین با چالش‌ها و ماجراهای زیادی روبه‌رو می‌شود.

با تماشای این مجموعه انیمیشن نوستالژیک و جذاب می‌توانید دایره لغاتتان را گسترش دهید.

 

۱۵- Nichtlustig

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان
کشور سازنده
Nichtlustig ۲۰۱۵ – ۲۰۱۷ ۸/۱ یک فصل – ۶ قسمت حدود ۱۵ دقیقه آلمان

انیمیشن «خنده‌دار نیست» یک کمدی تلخ برای بزرگسالان است. بنابراین اگر سطح زبان آلمانی شما متوسط یا بالاتر باشد، می‌توانید به خوبی آن را درک کنید. مکالمه‌هایی که در این مجموعه کارتون آلمانی می‌شنوید بیان واضحی دارد، اما از واژه‌های نسبتاً پیچیده‌ای استفاده می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن بزرگسالان Nichtlustig

 

با توجه به این که هر قسمت این کارتون آلمانی کوتاه و بین ۱۳ تا ۱۶ دقیقه است، به راحتی می‌توانید تماشای آن را در برنامه‌تان جای دهید. ظرف یک تا سه هفته می‌توانید همه قسمت‌ها را ببینید، و کلمه‌ها و اصطلاحاتی را که یاد گرفته‌اید تمرین کنید.

 

۱۶- Albert sagt… Natur – aber nur

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان کشور سازنده
Albert Says… Nature Knows Best ۱۹۹۶ – ۱۹۹۷ ۸/۳ ۲ فصل – ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه آلمان

«آلبرت می‌گوید طبیعت بهترین را می‌شناسد» یک مجموعه کارتونی علمی است که به موضوعات مربوط به طبیعت و محیط زیست می‌پردازد. بنابراین می‌توانید واژه‌ها و اصطلاحات آلمانی زیادی درباره آب و هوا، سوخت‌های فسیلی، انرژی هسته‌ای و… را با تماشای این انیمیشن آلمانی یاد بگیرید.

شخصیت اصلی این کارتون، آلبرت، یک موجود عجیب و کنجکاو، و چیزی بین همستر و پرنده است. آلبرت توانایی‌های زیادی دارد، می‌تواند پرواز کند، بدود، شنا کند، و اندازه خود را تغییر دهد. این توانایی‌ها به او این امکان را می‌دهد که جزئیات طبیعت را به خوبی بررسی کند و شما را نیز در ماجراجوی‌هایش با خود همراه نماید.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون Albert sagt… Natur – aber nur

 

او علاوه بر این که به بررسی طبیعت و محیط زیست می‌پردازد، به خطراتی که طبیعت را تهدید می‌کند نیز اشاره می‌نماید. در یک بازه زمانی معقول، مثلاً یک تا دو ماه، به آسانی می‌توانید این کارتون آلمانی را برای یادگیری زبان آلمانی ببینید و مجموعه لغات کاربردی زیادی برای زندگی روزمره و گپ زدن با دوستانتان یاد بگیرید.

در ادامه این کارتون، یک مجموعه ۲۶ قسمتی دیگر با عنوان Albert auf Entdeckungstour (یعنی: آلبرت می‌پرسد زندگی چیست؟) در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. در این مجموعه کارتونی آلمانی، لاک‌پشت ۲۵۰ ساله‌ای با آلبرت همراه می‌شود که همه چیز را بهتر از او می‌داند. با تماشای این مجموعه، واژه‌ها و عبارات کاربردی در زندگی عادی و روزمره زبان آلمانی را خواهید آموخت.

 

۱۷- Loriot

لوریو نام مستعار کمدین و کارتونیست آلمانی، ویکو فون بولو است. او کارتون‌ها و طرح‌های خود را نیز با همین نام منتشر می‌کرد. این مجموعه کارتونی نیز مخاطب بزرگسال دارد. اما اگر در سطح متوسط هستید، این کارتون آلمانی برایتان بسیار مناسب است. لوریو روی موضوعات زندگی روزمره، مسائل خانوادگی، و طبقه متوسط جامعه تمرکز می‌کند.

کارتون یادگیری زبان آلمانی Loriot برای سطح متوسط و پیشرفته

 

مکالمه‌ها در این کارتون‌های کوتاه سرعت پایینی دارد و با وجود طنز ظریفی که به نمایش می‌گذارد، خبری از واژه‌های پیچیده و تخصصی نیست. بنابراین به راحتی می‌توانید با تماشای آن اوقات خوشی را بگذرانید و همزمان به تقویت مهارت شنیداری زبان آلمانی با تماشای کارتون بپردازید.

 

۱۸- Meine Freundin Conni

سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان
کشور سازنده
۲۰۱۲ – ۲۰۱۵ ۶/۷ ۲ فصل – ۵۲ قسمت حدود ۱۱ دقیقه آلمان

«دوست من کانی» درباره دختر کوچکی است که در هر روز از زندگی‌اش ماجراهایی دارد. شاید این ماجراها ساده باشند، اما برای اولین بار در زندگی کانی رخ می‌دهند. مثلاً در یک قسمت کانی برای اولین بار شب را خارج از خانه خودشان می‌خوابد، به آرایشگاه می‌رود، در یک جشن با دوستانش وقت می‌گذراند، یا دنیای اطرافش را کشف می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی با کارتون برای کودکان و سطح مبتدی با Meine Freundin Conni

 

مخاطب این انیمیشن کودکان هستند. بنابراین اگر در سطح مبتدی هستید، به آسانی می‌توانید با تماشای این انیمیشن آلمانی با واژه‌های پایه و ساختارهای ساده جملات در زبان آلمانی آشنا شوید.

 

۱۹- Jonalu

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان
کشور سازنده
Jonalu ۲۰۱۰ – ۲۰۱۶ ۶/۶ ۲ فصل – ۲۶ قسمت ۲۵ دقیقه آلمان

جو، نایا و لودویگ، سه موش کوچک هستند که در سوراخشان زیر تخت پل زندگی می‌کنند؛ نام Jonalu از به هم چسبیدن اول اسم این سه دوست ساخته شده است. خانه پل و پدر و مادرش در میان یک باغ قرار دارد. وقتی که پل اتاقش را ترک می‌کند، این سه دوست از مخفیگاه‌شان بیرون می‌آیند و به کشف دنیای دور و برشان می‌پردازند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون Jonalu

 

این کارتون آلمانی با این هدف ساخته شده که به کودکان ارزش‌هایی مثل دوستی، محبت، راستگویی، و کمک به دیگران را آموزش دهد. مکالمه‌ها آرام و شمرده است و شخصیت‌ها واژه‌های ساده و جمله‌های کوتاهی به کار می‌برند. بنابراین هر فردی (کودک یا بزرگسال) با سطح زبان آلمانی مبتدی، به آسانی می‌تواند با تماشای این کارتون آلمانی، لغت‌های کاربردی، مهم و بنیادی این زبان را یاد بگیرد.

 

۲۰- Wickie und die starken Männer

نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان
کشور سازنده
Vicky the Viking ۲۰۱۳-۲۰۱۴ ۶/۵ ۱ فصل – ۷۸ قسمت ۲۵ دقیقه آلمان – اتریش – فرانسه

ویکی وایکینگ، پسر رئیس دهکده وایکینگ‌های شهر فلِیک است. ویکی ذهن خلاق و باهوشی دارد و به پسران وایکینگ هم‌سن و سال خودش و دیگران کمک می‌کند تا از پس چالش‌های زندگی برآیند.

یادگیری زبان آلمانی با تماشای کارتون Wickie und die starken Männer

 

با توجه به این که کارتون ویکی وایکینگ با همکاری شرکت‌های آلمانی، اتریشی و فرانسوی ساخته شده است، زبانی جهانی و قابل فهم برای همه دارد. شخصیت‌ها با سرعت مناسبی صحبت می‌کنند و به آسانی می‌توانید با سطح زبان آلمانی مبتدی و متوسط این انیمیشن را دنبال کنید. یک نسخه قدیمی‌تر از این کارتون نیز به زبان‌های آلمانی و ژاپنی، توسط کشورهای ژاپن، آلمان و اتریش در سال ۱۹۷۴ ساخته و منتشر شده است.

علاوه بر این یک فیلم سینمایی کودکان نیز بر اساس همین داستان در سال ۲۰۰۹ تولید شده است.

 

انیمیشن ها و کارتون های دوبله شده به زبان آلمانی

کودکان آلمانی (و البته بزرگسالان!) نیز مانند بقیه کودکان دنیا دوست دارند انیمیشن‌های معروف را ببینند و لذت ببرند. چرا شما هم این کار نکنید؟!

کدام یک از انیمشین‌هایی که دیده‌اید را دوست دارید؟ بگردید و دوبله آلمانی آن را بیابید. یک مزیت این روش این است که شما به داستان و جزئیات آن مسلطید. حالا می‌توانید روی یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمشین مورد علاقه‌تان تمرکز کنید. اگر هم قبلاً نسخه دوبله فارسی یا انگلیسی انیمیشن را ندیده‌اید، خوب با همین کار شروع کنید.

در جدول زیر تعدادی از انیمیشن‌ها و انیمه‌های شناخته شده و جذاب را آورده‌ایم که دوبله آن‌ها به زبان آلمانی موجود است.

نام آلمانی نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB مدت زمان کشور سازنده
۲۱- Klaus Klaus ۲۰۱۹ ۸/۲ ۸۶ دقیقه اسپانیا و آمریکا
۲۲- Alles steht Kopf inside out ۲۰۱۵ ۸/۲ ۹۵ دقیقه آمریکا
۲۳- Violet Evergarden: Der Film Violet Evergarden: The Movie ۲۰۲۰ ۸/۳ ۱۴۰ دقیقه ژاپن
۲۴- Ich habe meinen Körper verloren I Lost My Body ۲۰۱۹ ۷/۵ ۸۱ دقیقه فرانسه
۲۵- Wie der Wind sich hebt The Wind Rises ۲۰۱۳ ۷/۷ ۱۲۶ دقیقه ژاپن
۲۶- Arthur Weihnachtsmann Arthur Christmas ۲۰۱۱ ۷/۱ ۹۷ دقیقه آمریکا و انگلیس
۲۷- Soul Soul ۲۰۲۰ ۸ ۱۰۰ دقیقه آمریکا

یادگیری زبان آلمانی با تماشای انیمیشن های دوبله شده به آلمانی

 

تلویزیون‌های آلمانی تعداد زیادی از کارتون های دنباله‌دار خارجی را نیز به زبان آلمانی دوبله و برای کودکان پخش کرده است. از آن‌جا که هر قسمت از این کارتون‌ها را می‌توانید در زمان کوتاهی ببینید؛ گزینه‌های خوبی هستند برای آن که تماشای آن‌ها را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید.

نام آلمانی نام انگلیسی سال نمایش امتیاز IMdB تعداد قسمت‌ها مدت زمان کشور سازنده
۲۸- Rilakkuma and Kaoru Rilakkuma and Kaoru ۲۰۱۹-۲۰۲۲ ۸/۳ ۲۱ (دو فصل) ۱۲ دقیقه ژاپن
۲۹- Feuerwehrmann Sam Fireman Sam ۱۹۸۷ تا کنون ۶/۱ ۲۳۱ (۱۳ فصل) ۱۰ دقیقه انگلیس
۳۰- Der Kleine Nick Le Petit Nicolas ۲۰۰۹-۲۰۱۱ ۷ ۱۰۴(۴ فصل) ۱۱ دقیقه فرانسه
۳۱- Die Fantastische Welt von Gumball The Amazing World of Gumball ۲۰۱۱-۲۰۱۹ ۸/۳ ۲۴۰ (۶ فصل) ۱۲ دقیقه انگلیس – آمریکا – آلمان – ایرلند
۳۲- Caillou Caillou ۱۹۹۷-۲۰۱۰ ۳/۸ ۹۶ ۵ تا ۱۰ دقیقه کانادا – آفریقای جنوبی
۳۳- kleine prinzessin Little Princess ۲۰۰۶-۲۰۱۰ ۵/۷ ۱۳۰ (۴ فصل) ۱۰ دقیقه انگلیس
۳۴- Death Note Death Note ۲۰۰۳-۲۰۰۶ ۹ ۳۷ (یک فصل) ۲۳ دقیقه ژاپن
۳۵- In einem Land vor unserer Zeit (Zeichentrickserie) The Land Before Time ۲۰۰۷-۲۰۰۸ ۲۶ (یک فصل) ۳۰ دقیقه آمریکا

با تماشای یک قسمت از هر کارتون می‌توانید بفهمید که آیا آن را دوست دارید یا نه.

 

سخن پایانی

در این فهرست آن‌قدر کارتون و انیمیشن برای یادگیری زبان آلمانی در اختیار دارید که با خیال راحت بتوانید بین آن‌ها انتخاب کند. بنابراین سراغ کارتون‌ها و انیمیشن‌هایی بروید که از تماشای آن‌ها لذت می‌برید.

در مجموع برای پیشرفت همه جانبه در یادگیری زبان آلمانی، خودتان را به تماشای انیمیشن، یا فیلم و سریال آلمانی محدود نکنید. حتماً کتاب‌های زبان آلمانی کاربردی و جذاب را بخوانید، موسیقی‌های آلمانی گوش کنید، و از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان آلمانی یا نرم‌افزارها و وبسایت های یادگیری زبان آلمانی کمک بگیرید. کشور آلمان ادبیات غنی و جذابی نیز دارد، بنابراین می‌توانید تعدادی از رمان‌های آلمانی را بخوانید. به ویژه رمان‌هایی که قبلاً ترجمه فارسی آن‌ها را خوانده‌اید و دوست داشتید.

با انیمیشن‌های جذاب آلمانی اوقات خوشی داشته باشید!

 

منابع:

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴.۵ / ۵. تعداد نظرات ۱۱

هنوز امتیازی ثبت نشده. شما اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا